UNICEF’İN 75. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ SERGİ İLE KUTLANDI

unicef 75 yil donumu fotograf sergisi (2)
UNICEF 75. kuruluş yıldönümünü “İklim Değişikliği ve Çocuklar” konulu bir fotoğraf sergisi ile kutladı. UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis’in ev sahipliğinde Ankara Cer Modern’de gerçekleştirilen serginin açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar’ın yanı sıra yabancı misyon temsilcileri, bağışçılar, Birleşmiş Milletler ve UNICEF çalışanları ve medya mensupları katıldı.

Ünlü sanatçı Hadise sergi açılışında yer aldı.

UNICEF destekçisi olan Ünlü Popçu Hadise de 75. Yıl kutlamasına katılanlar arasında yerini aldı. Çocuklar ve diğer katılımcılarla biraraya gelen Hadise ilgi gördü.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis açılışta yaptığı konuşmada: “Bugün UNICEF’in 75. yılını kutladığımız çok özel bir gün. UNICEF 75 yıl önce dünyanın 2. Dünya savaşının ardından toparlanmaya çalıştığı kriz döneminde faaliyetlerine başladı. Ortaklarımız ve donörlerimizle beraber çocukların sağlık, eğitim, ve koruma haklarının gerçekleştirilebilmesi için büyük çabalar içinde olduk.

Yaşadığımız büyük iklim krizi şimdiye kadar kaydetmiş olduğumuz ilerlemeyi tehdit ediyor. Bu nedenle 100 milyon çocuğun daha yoksulluğun etkisi altına girdiği tahmin edilmekte. Yaklaşık 1 milyar çocuk iklim değişikliğinin en yüksek riskli etkilerine maruz kalacak ülkelerde yaşamakta. Yaygın sosyo-ekonomik zorlukların ve artan eşitsizliklerin olduğunu görmekteyiz. Bu durum herkesi etkilemekle beraber, en kırılgan çocukları en ağır şekilde etkisi altına almakta. İşte tam da bu sebeplerden ötürü bugün UNICEF’in misyonunu, acil eylem için yenilenmiş ortak taahütünü ve kararalılığını hep beraber kutluyoruz” dedi.

unicef 75 yil donumu fotograf sergisi - Regina De Dominicis - hadise - mayatta(1)
Regina De Dominicis – Hadise