BİNLERCE YILLIK TÜRK MODASI HAYAT BULDU

Turksoy Defile Sheraton Ankara - mayatta (7)

Moğolistan’dan Kosova’ya kadar uzanan Türk coğrafyasında kullanılan motifler modacıların tasarımlarında canlandırıldı.

Uluslararası Türk Kültür Teşkilat (TÜRKSOY), Türk cumhuriyetlerinden gelen modacıların tasarımlarının sergilendiği ‘Kadın ve Moda’ isimli bir defile düzenledi. Ankara Sheraton Otel’deki defile, TÜRKSOY ile Eskişehir 2013 Türk Kültür Dünyası Kültür Başkenti Ajansı işbirliğinde, “Türk Dünyasında Kadın ve Moda Etkinlikleri” kapsamında gerçekleştirildi. Binlerce yıllık Türk Kültürü’nü yansıtan Türk Modası ‘nın sergilendiği defilede, Türkiye’den Cemil İpekçi, Fatma Koç ve Emine Koca’nın tasarımları yer aldı. Defileyi izlemeye gelenler arasında TBMM Başkan Vekili Meral Akşener de yer aldı.

 

MOĞALİSTAN’DAN KOSOVA’YA

Etkinliğe, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Moğolistan, Kırım, Makedonya, Altay, Tataristan, Saha Yakut, Hakas, Tuva, Başkurdistan, Çavuşistan, Kalmuk, Kabardin Balkar, Uygur’dan modacılar katıldı.

ZAFER GÜNÜ

Defile öncesi konuşan Cemil İpekçi, yönünü hep doğuya dönerek tasarım hayatı boyunca kendi çizgisinden sapmadan Anadolu ve Osmanlı’dan esinlenerek yoluna devem ettiğini söyleyerek: “Bu defileyi bir zafer ve madalyon olarak görüyorum. Türk dünyasından da çok iyi modacıların çıkabileceğini gösterdi” dedi. İpekçi, batılıların bizden çalarak kendisinin gibi gösterdiği değerlerimizi bize geri sattığını da belirtti.