EVREN KARDEŞ: TERARYUM BİR EKOSİSTEMDİR

terrarium-casa verde-nisantasi-evren kardes(3)“Tiyatro oyunlarından tanıdığımız Evren Kardeş, bu kez çok farklı bir proje karşımızda” Kardeş, Nişantaşı’nda açtığı ve Casa Verde adını verdiği butikte birbirinden farklı Teraryum çeşitlerine imza atıyor… Ve yaptığı her teraryum’a tarihteki bir kadın sanatçının adını veriyor…

Tiyatro ve Bale’nin başarılı ismi Evren Kardeş, Hacettepe Konservatuvarı’nın  Bale Bölümü’ne ve oradan da aynı okulun Tiyatro  Bölümü’ne uzanan 12 yıllık bir eğitim macerasının ardından bale ve tiyatro hayatının İstanbul’da devam ettiğini söyledi. Semaver Kumpanya ve Işıl Kasapoğlu, çeşitli projelerde rol aldığını dile getiren Evren Kardeş, Nişantaşı’nda 2015 Ocak ayında açktığı butik dükkanda teraryumlara hayat verdiğini söyledi.

Kardeş, özellikle son zamanlarda rastladığımız teraryumları şu sözlerle anlattı:

“Teraryum, bazı bitki türleri için oluşturulan bir ekosistem. Tarihçesi 1830’lar İngiltere’ye dayanıyor. Botanik tutkusu olan Dr. Nathaniel Ward , kirli bir havası olan dönemin endüstri şehri Londra’da , içlerinde toprak kalıntısı olan kavanozlarda sağlıklı bitkilerin büyümeye başladığını görüyor ve modern teraryumlar bu şekilde gelişmeye başlıyor.  Casa Verde’nin satışa sundukları ise , yarı açık teraryumlar. Çoğunlukla sukulent ya da fazla su ve nem seven bitki türleri kullanılıyor. İstek üzerine kaktüs de kullanılabiliyor.”

Teraryumun da bir sanat olduğunu dile getiren Kardeş, Teraryumlara tarihteki kadın sanatçıların adını verdiğini belirtti. Kardeş, şunları söyledi: “Patti , Edith , Camille , Virginia, Frida, Sylvia, Fahrelnissa, Füruğ, Afife gibi isimleri var. Büyük boy teraryum modellerinden birini tamamladığımda, İtalyan mimar Lina Bo Bardi’nin kendi için tasarladığı ünlü “cam ev” çağrıştı kafamda . Ufalıp teraryumun içinde yaşayasım gelmişti çünkü. O vitray fanusun adını “Lina” koydum. Sonra her form , çağrıştırdığı kişiye göre adını aldı. Biraz da, yaşam öyküsü, kişiliği ve eserleriyle bende iz bırakan kadınlara selam göndermek istedim sanırım.”

Kardeş, teraryumları müşteriler ile birlikte yaptığını da belirten Evren, Bazen müşterilerim de bana fikir veriyor ve evlerinde yaşayacak teraryumları birlikte yapıyor onlara birbirenden farklı isimler veriyoruz” dedi. Kardeş, “-www.casaverdeflower.com adresinden teraryumları inceleyebilir, iletişim bilgilerine ulaşabilir, sipariş verebilirsiniz. Teraryumları birebir görmek için Hüsrev Gerede caddesindeki dükkana uğrayabilirsiniz. Dikimi yapılmış teraryumların teslimatı, taşıma esnasında tasarımın bozulmaması için yalnızca İstanbul’da bazı bölgelere yapılıyor. İstanbul dışına ise seçilen model fanus, bitki ve diğer malzemeleri paketleyip, dikim kılavuzu ile birlikte teraryum seti halinde gönderebiliyorum ” diye konuştu.