ANKARA’DA TATLI FESTiVALi

bilkent-station-tatli-festivali-2016-1

Bilkent Station’da düzenlenen Ankara’nın ilk tatlı festivali yoğun ilgi gördü. Geleneksel tatlıların, şekercilerin, tulumbacıların, butik pastacıların sürpriz gösterileriyle, müzikle, kahveyle dolu festivalde Türkiye Aşçılar Takımı üyeleri de ilgi odağı oldu. Festivalin ilk gününde takım arkadaşı Pınar Aran’la birlikte tatlıya dair hünerlerini kendisini hayranlıkla izleyenlerle paylaşan Emrah Köksal Sezgin, “En iyi tatlı, şekeri fazla tutulan tatlı değil” uyarısıyla dikkat çekti.

Türk mutfağında tatlının özel bir yeri olduğunu “Hem hamurlu hem şerbetli, hem sütlü hem meyveli tatlılarım var ve hepsi birbirinden güzel” sözleriyle dile getiren Emrah Köksal Sezgin, “Ne yazık ki şeker miktarını fazla tutuyoruz. Ama neyse ki diyabet de düşünülüyor artık. Buna göre üretim yapılıyor” diye konuştu. Tatlı festivalindeki her katılımcının tariflerle ilgili tüyolar peşinde olduğunu belirtirken, Türk halkının mutfakta mutluluk yakaladığına dikkat çeken Sezgin, “Doğal ürünlere ilgi arttıkça biz de mutlu oluyoruz. Halkımızın böylesi bir arayışının olduğunu görmek güzel” dedi.

Türkiye Aşçılar Takımı Milli Şefi Pınar Aran tatlı festivalinde en çok ilgi gören isimlerden biri oluyor. Milli takım şefi olarak festivalde kendisiyle buluşmaya gelenlerle yakından ilgilenen Aran, “Tatlıyı tadında yiyenler mutluluğu da yakalıyorlar. Önemli olan porsiyonlara dikkat” diyor. Aran, festivalin halkı bir araya getirme gücüne dikkat çekerken, böylesi bir festivalle Ankara’nın renklendiğini de sözlerine ekliyor.

Bir dönem Ankara’da da yaşamış, uluslararası alanda kazandığı madalyalarla Türk aşçılarının ustası olarak bilinen Eyüp Kemal Sevinç de, Bilkent Station’daki festivalde tatlı kültürüyle bilgili bilgilerini katılımcılarla paylaşıyor. Sevinç, “Herkesin çok iyi vakit geçirmesi, birarada olması bizim için en büyük mutluluk” derken, tatlıyla yakalanan mutluluğun unutulmaz olduğunu söylüyor.

Sürpriz gösteriler

Bilkent Station’daki festivalde yalnızca tatlılar yok. “İyi kahve sokakta” diyen Manivela Kahve Kamyonu festivalin en dikkat çeken noktalarından birini oluşturuyor. Ünlü müzik grupları, sürpriz sanatçılar ve sürpriz gösteriler de festivali renklendiriyor. Ankara’da neşeli, keyifli ve tatlı bir hafta sonu yaşanan Bilkent Station yönetimi “Station festivalleri bir gelenek haline geldi. Tüm Ankaralılara bu festivale katılıp renk verdikleri, tat kattıkları için teşekkür ederiz” diyor.

mayatta.com’u sosyal medyada takip ediniz

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece mayatta.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.