TACiKiSTAN BAĞIMSIZLIĞI 25. YAŞINDA

tacikistan-bagimsizlik-gunu-kutlamasi-2016

Tacikistan Bağımsızlık Günü Ankara’da kutlandı. Tacikistan’ın bağımsızlığını kazanmasının 25. Yılı sebebiyle, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon’un ev sahipliğindeki resepsiyon düzenlendi. Swissotel’deki resepsiyona hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş katıldı. Resepsiyon iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Ardından Türkeş ve Rajabiyon konuşma yaptı.

Tuğrul Türkeş konuşmasına, Tacikistan Bağımsızlık Günü nü tebrik ederek başladı. Türkeş, iki ülkenin Mevlana Celaleddin Rumi başta olmak üzere pek çok ortak kültürel değere sahip olduğunu söyledi. İki ülke halklarının gönül bağları sayesinde coğrafi mesafeye rağmen ikili ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini dile getiren Türkeş, ilişkileri daha da ilerletmek için çalışmaları sürdüreceklerini de ifade etti. Türkeş, “Şüphesiz ki mevcut işbirliğimiz bölgemizdeki istikrar, barış ve kalkınmaya katkı sağlamaya devam edecektir.” diyerek, “dost ve kardeş” Tacikistan halkının bağımsızlık bayramını kutladı.

Türkiye’nin Tacikistanın dış politikasında öncelikli yeri bulunduğunu belirten Büyükelçi Mahmadali Rajabiyo, iki ülkenin verimli ve başarılı bir işbirliğine sahip olduğunu da söyledi. Rajabiyo;”Şunun altını çizmek isterim ki Tacikistan hükümeti ve halkı, Türkiye’de 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimini en başından beri şiddetle kınamıştır ve Türkiye’nin meşru hükümeti ile ülkedeki demokratik sürece desteklerini belirtmiştir. Biz, Türkiye ile terör ve şiddete birlikte karşı koymaya hazırız” dedi.

Konuşmaların ardından Tacikistanın Bağımsızlığının 25. yılı pastası kesildi.

mayatta.com’u sosyal medyada takip ediniz

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece mayatta.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.