SLOVAKYA ULUSAL GÜNÜ RESEPSİYONLA KUTLANDI

slovakya milli gunu.21.09.2022-mayatta
Slovakya ulusal günü Ankara Divan Otel’de gerçekleştirilen resepsiyonla kutlandı.
Slovakya’nın Ankara Büyükelçisi Ján Pšenica ve Eşi Juliana Beňová’nın ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, büyükelçiler ile seçkin davetliler katıldı.

Slovakya Cumhuriyeti Anayasasının kabulünün 30. Yıldönümü ve Silahlı Kuvvetler Günü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda konuşan Büyükelçi Jan Psenica, “Uluslararası hukuka, demokratik hükümete, insan haklarına ve özgürlüklerine, egemenliğe ve toprak bütünlüğüne saygı modern Slovakya’nın yasal omurgasıdır. Bu ilke ve değerler verilemez ve savunulmalıdır. Ne yazık ki, doğu komşumuz Ukrayna da dahil olmak üzere diğer birçok ulus bundan mahrum bırakılmaktadır. Türkiye’nin NATO üyeliğimize verdiği desteği ve müttefik olmanın bizim için çok şey ifade ettiğini hatırlıyoruz ve biliyoruz. Türkiye’nin de Avrupa ailesine ait olduğuna bütün kalbimle inanıyorum.

Slovak sanatını ve kültürünü “Türkiye’de Slovak Sanat ve Kültür Günleri” başlığı altında Türkiye’ye getirdiğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ise konuşmasında, “Slovakya değerli bir dost ve müttefiktir. Slovakya’nın Türkiye’nin AB’ye katılım sürecine verdiği ilkeli desteği takdir ediyoruz” dedi.