SiKKEDEN KRiPTO PARAYA SERAMiK SERGi

Seramik sanatçısı Soner Genç’in “Zamanın Hazinesi” adını verdiği seramik sergisi Ankara İş Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı.

Paranın zaman içerisindeki yolculuğuna atıfta bulunulan sergide Antik Yunan sikkelerinden kripto paralara kadar örnekler yer aldı.

Tamamı seramik eserlerden oluşan “Zamanın Hazinesi” sergisi İş Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine açıldı. 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülktesi’nden emekli olan seramik sanatçısı Soner Genç’in ‘Zamanın Hazinesi’ isimli seramik sergisinde antik dönem sikkelerinden Sultan Reşat altınına, erken Cumhuriyet dönemi paralarından bugünki kripto paralara kadar geniş bir zaman dilimine ait örneklerin seramik çalışmaları yer alıyor.   

64 Farklı Model Var

Çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Soner Genç: “Sergide 64 farklı modelden oluşan 81 parça var. Bazı eserler, aynı model ama uygulama farklı. Bazılarının üzerinde altın yaldız var, bazılarında farklı renkler kullandım. Milattan önceki Antik Yunan’dan başlayıp, Bizans, Erken Osmanlı ve son dönem Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti ve günümüzdeki kripto paraların örnekleri yer alıyor. Bu eserler geçmişten günümüze getirdiğimiz serüvenin son noktasıdır” ifadelerini kullandı.

Önem Kazanan Simgeler Paralara Yansımış

Sergiyi 4.5 yılda hazırladığını aktaran Soner Genç, sikke ve paralar üzerindeki imgelerin dönemlere göre değiştiğini belirterek, “Dönem içinde önem kazanan simge paraya yansımış. Antik çağda onları korkutan yada tanrı olarak yol gösterdiklerine inandıkları figürleri paralarda kullanmışlar. Günümüze doğru ise devlet büyüklerinin portreleri, paralarda yer almaya başlamış” diye konuştu.