FIRINCI ORHAN GURME : SAĞLIKLI BESİN MERKEZi

Fırıncı Orhan Gurme – Ankara
Yaklaşık bir aydır Çukurambar’da hizmet veriyor ancak, 1958’den beri dededen toruna geçen bir adres Fırıncı Orhan Gurme… 200 kişilik restoranın yanısıra şarküteri, fırın, pastane, kuruyemiş, manav, kasap ve gurme ürünlerin sergilendiği çok renkli bir sağlık durağı. Gıda kompleksi olarak planlanan mekanın Ankara’da bir benzeri daha bulunmuyor. Mekanda tadabileceğiniz çok çeşitli, ekolojik ürünler mevcut. Tadım konusunda çeşitleri seçerken kararsızlığa düşerseniz restoran sorumlusu Ali Atmaca’nın önerileri size kesinlikle yardımcı olacaktır.

Doğal ve besleyici
Şarküteri bölümünde kuru meyveler ve yemişler, şifalı ve aromatik bitkiler, baharatlar, kurutulmuş sebze ve meyveler, ekolojik siyah, yeşil, diyet zeytin ve zeytinyağları, saf bal, arı sütü, polen, ekolojik üzüm ve dut pekmezi, tahin, pestil, tam undan yapılmış ekmek ve kurabiyeler, soya ürünleri gibi doğal ürünler satılıyor. Tam çavdar unundan hazırlanarak taş fırın ve odun ateşinde pişirilen, doğal maya ile mayalanmış odun ekmeği bulabiliyorsunuz. Siirt karakovan balı, Çanakkale Ezine’den gelen peynirler Fırıncı Orhan’dan alabileceklerinizden bazıları. Eve götürmek için almak istediğiniz ürünlerin özellikleri konusunda ise 45 yıllık deneyimi olan Hidayet Erdoğan’ın önerileri size yardımcı olabilir. Zira yalnızca peynirlerde 40 çeşit yerli, 20 çeşit ithal ürün bulunuyor. Seçim yapmakta zorlanabilirsiniz…

Yok yok
Fırıncı Orhan’da Anadolu mutfağına ait, her gün değişen ev yemeği çeşitleriyle mönü gerçekten zengin. Seçme şansınızı denemek için dinlemek yerine ziyaret etmelisiniz… Pazar sabahı başlayan kahvaltı keyfi saat 14.30’a kadar sürüyor. Gurme ürünler sağlıklı biçimde ikram ediliyor. Her kahvaltılık, yöreselliğe ve doğallığına dikkat edilerek kaliteli ürünlerden seçiliyor. Fırından yeni çıkmış simit, poğaca ile birlikte sade, kepekli, zeytinli ekmeklerle birlikte peynir, zeytin ve şarküteri çeşitlerini sınırsız çay, kahve ve taze portakal suyu tamamlıyor. Diyet köşesinin de bulunduğu kahvaltının ücreti 29.50 TL. Ürünlerden seçip önermek zor ancak aşağıya bir liste çıkarmaya çalıştık.

Peynir çeşitlerinden
– Yağsız keçi peyniri
– Çanakkale Ezine peynir
– Doğal ürünler
– Zencefil kurusu: kg 25 TL
– Sarı erik kurusu: kg 23 TL
– Armut kurusu: kg 25 TLTaş fırın pideler
– Köz patlıcan ve kavurmalı pide: 13.50 TL
– Sakız ağacına takılmış kuzu şiş: 19.50 TL         
  Kahvaltı seçenekleri
– Klasik kahvaltı tabağı 11.50 TL
– Hafif ve hızlı: 6.50 TL
– Gurme tabağı:12.50 TLÇukurambar 1425. Cadde No: 30/A
284 33 33
www.firinciorhan.com.tr