RUNKARA YARI MARATONU 6-7-8 EKİM’DE

runkara basin toplantisi 13062023-mayatta (3)Ankara’nın ilk uluslararası yarı maratonu Runkara Yarı Maratonu ‘nun tanıtımı amacıyla basın toplantısı düzenlendi. 6-7-8 Ekim 2023 tarihlerinde düzenlenecek Runkara yarı maratonu kurucusu Victoria Blyth, RunCzech kurucusu Carlo Capalbo basın toplantısında organizasyonla ilgili bilgiler verdi. Toplantıya, Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sercan Çığgın, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar da katıldı.

6-7-8 Ekim tarihlerinde Ankara Söğütözü Caddesi’nde gerçekleştirilecek Runkara Yarı Maratonu’na 4 binin üzerinde profesyonel ve amatör atletin katılması bekleniyor. Organizasyon Yarı Maraton, Meydan Okuma Koşusu, Eğlence Koşusu, Aile Koşusu olarak dört farklı etaptan oluşacak ve AIMS (Association of International Marathons and Distance Races) standartlarına göre yol yarışlarının en yüksek derecesi olan B sınıfı bir parkurda gerçekleşecek. Yarı maraton kapsamında ayrıca 6-7-8 Ekim tarihlerinde Runkara Expo Spor ve Teknoloji Fuarı da düzenlenecek.

runkara basin toplantisi 13062023-mayatta (3)

“ÜST DÜZEY ATLETLER YARIŞMAYA KATILACAK”

Toplantıda konuşma yapan Victoria Blyth “Ankara’nın gurur duyacağı bir etkinlik gerçekleşecek. Burada amaç her yıl tekrar edilmesi ve şehrin kültürel takvimine eklenmesi. Runkara etkinlik dolu bir hafta sonu olacak. Spor ve teknoloji fuarı da olacak” diye konuştu.

Maratonların kralı unvanlı Carlo Capalbo da 2 yıl önce başladıkları projenin bir başlangıç olduğunu ve git gide bu organizasyonu büyüteceklerini söyledi. Üst düzey atletlerin yarışmaya katılacağını da sözlerine ekleyen Capalbo; “Türkiye ve Ankara bunu kesinlikle hak ediyor. Şehre turistik anlamda ilgi uyandıracak bir etkinlik olacak. Önemli bir teknoloji fuarına da ev sahipliği yapacağız” diye konuştu.

“SPOR SEVGİSİ İÇİN ATILMIŞ BÜYÜK BİR ADIM”

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar da Ankara’da Dünya Atletizm Federasyonu’nun akredite ettiği ilk uluslararası yarı maratonu yapacaklarını söyleyerek, “Bundan 50 yıl önce İstanbul Maratonu’na 6 kişi köprüyü geçerek başladı, bugün ise dünyanın en önemli maratonlarından biri oldu. Ankara’da da RunCzech ekibi böyle bir adım attı” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sercan Çığgın Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak tüm imkanlarıyla bu etkinliğe ortak olacaklarını belirtirken, Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan da valilik olarak bu tür etkinlikleri fazlasıyla desteklediklerini kaydetti.