RESSAM ŞEVKET DAĞ’IN ESERLERİ ANKARA’DA

Ressam şevket dağ sergisi açılışı-cermodern- saya-humanis-4.5.2023Resim sanatının Türkiye’deki önemli temsilcilerinden biri olan Şevket Dağ’ın eserleri ilk kez biraraya geldi. Ankara CerModern’deki sergide, Dağ’ın ünlü resmi “Ayasofya İçi” de dahil olmak üzere toplam 65 tablosu ve kişisel eşyaları yer aldı.

“Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ”sergisi, 5 Mayıs-30 Temmuz tarihleri arasında CerModern’d ziyaret edilebilecek.

1875-1944 yılları arasında yaşamış olan ressam Şevket Dağ’ın eserler Ankara’da sergilendi. Hümanis’in organizasyonuyla gerçekleşti. Serginin açılışına ünlü isimlerin yanı sıra Başkent’in tanınan simaları da katıldı.

ESERLERİ İLK KEZ BİR ARADA SERGİLENİYOR

Osman Hamdi Bey’in ilk öğrencilerinden biri olduğu bilinen Şevket Dağ, aynı zamanda Türk ressamlarını bir araya getiren Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kuruluşunda yer aldı. Çalışmalarının birçoğunda İstanbul’un camilerini ve tarihi mekânlarını konu alan Dağ, ayrıntılı tasvirleriyle sanatseverlerin beğenisini kazanıyor. Şimdiye kadar pek çok karma sergide yer alan Dağ’ın eserleri ilk kez “Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” sergisinde bir araya getirildi. Sergide, Dağ’ın ünlü “Ayasofya İçi” eseri de dahil olmak üzere toplam 65 tablosu, eskizleri, kullandığı paleti, boya kutusu, şövalesi ve yazışmaları gibi kişisel eşyaları da yer alıyor.

CERMODERN’DEKİ AÇILIŞA YOĞUN KATILIM

“Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adı verilen sergisinin CerModern’deki açılışında Saya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Mengi, Humanis Ceo’su Yunus Sancak ve tiyatro sanatçısı Tamer Levent konuşma yaptı. Sergi açılışında ünlü oyuncu Volkan Severcan ise moderatörlüğü üstlendi.Ressam sevket dag sergisi-volkan severcan, cem mengi, tamer levent

YUNUS SANCAK: “İNSANIN OLDUĞU HER YERDE SAĞLIK, İYİ YAŞAM VE SANAT DA OLACAKTIR”

Humanis CEO’su Yunus Sancak, sanatın hayatın vazgeçilmezlerinden biri olduğunun altını çizdiği konuşmasında, “Dünya Sağlık Örgütü 2019 yılında yayımladığı bir raporda sanatın insan sağlığı üzerindeki pozitif etkisini ortaya koymuştur. Bizler de Humanisolarak, sanatın iyileştirici etkisini insan odaklı sağlık felsefemiz ile harmanlayıp, köklerimizi dünyanın her yerine ulaştırmayı hedefliyoruz” cümlelerini kurdu.

CEM MENGİ: “SANATIN İYİLEŞTİREN GÜCÜNÜ YÜCELTMEYİ AMAÇLIYORUZ”

Saya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Mengi ise şunları söyledi: “sanatın iyileştirici gücünü yüceltmeyi, sanatsal ürünleri de herkes için ulaşılabilir kılmayı amaçlıyoruz.”

Ankara CerModern’deki ‘Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ’ sergisi 5 Mayıs-30 Temmuz tarihleri arasında tüm ziyaretçilere açık olacak.