Renin Özbek : Her Şeyin Kaynağı İnsanın Kendisidir

Renin Özbek : Her Şeyin Kaynağı İnsanın Kendisidir

Casandra Home Collection ortaklarından Renin Özbek iş hayatı ve ailesiyle ilgili detayları mayatta.com’a anlattı.

Liseyi Yükseliş Koleji’nde okudum. Sonra Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdim. Okul bittiğinde bankacı olurum diye düşünmüştüm. Çünkü genelde işletme mezunları bu yolu izliyordu. Fakat bu bana hiç tatmin edici gelmedi.

Çocukken ne olmak isterdiniz?

Renin Özbek: Çocukluğumdan beri stilist veya iç mimar olmak istiyordum. Kumaşlar, tekstil, mağazalar beni hep çok etkilerdi. Küçükken bile en sevdiğim oyun mağazacılıktı, dolaplarda ne varsa çıkarıp odada reyonlar yapar sonra da onları kombinlerdim. Annemle alışverişe gitmek benim için büyük zevkti. Hep incelerdim, reyonları, tezgahtarları, vitrinleri….

Renin Özbek : Her Şeyin Kaynağı İnsanın Kendisidirİlk işiniz neydi?

Renin Özbek:Okul bittiğinde ne olacağım diye düşünürken tesadüfler sonucu bu şansı elde ettim. Çok çaba harcamadan bir anda kendimi Sisley bayisi olarak buldum. Hem okul döneminde hem de iş hayatımda her zaman telkinleri, cesaretlendirmesi ve desteğiyle arkamda duran babam sayesinde 21 yaşında kendi işinin sahibi bir iş kadını oldum.

Apex Maceranız Nasıl Başladı?

Renin Özbek: Mağazacılık hayallerimin işiydi, beni hem mutlu, hem motive ediyordu. Müşterilerim ve çalışanlarımla huzurlu bir aile ortamı içinde başarılı 4 sene geçirdim; ancak ilk çocuğum doğduğunda ikisine de vakit ayıramadığım için mağazacılıktan istemeyerek vazgeçtim. Ne zaman ki o büyüyüp kreşe başladı benim içimdeki çalışma isteği tekrar gün yüzüne çıktı ve ne yapsam diye düşünürken yine şansım yaver gitti. Bu sefer Apex  Halı firmasının sahibi olan kuzenlerim, Akif ve Mustafa İlhan’ın ev tekstilini de bünyelerine katmak istediklerini öğrendim. Beraber yapmayı önerdim ve sağ olsunlar beni de aralarına aldılar. 2006 da Casandra Home Collection markasını ve koleksiyonunu yarattık. Çok keyifli bir süreçti. Marka kimliği, katalog, yeni ürünler, etiketler, görseller, afişler… Bu zaman zarfında bir markanın oluşumunun her aşamasını öğrendim, benim için çok iyi bir tecrübe oldu. Yurt dışından ithal ettiğimiz yatak örtüsü, banyo halısı, nevresim takımlarını bayilerimiz ve bölge bayilerimiz aracılığıyla tüketiciye tanıttık. Sonrasında da  fuarların hem takipçisi, hem katılımcısı olduk. Şimdiki öncü kimliğimizi kazandık. Satış ağımız gün geçtikçe büyüdü. Kısa zamanda yurt çapında seçkin  ev tekstil mağazalarının çoğunda yerimizi aldık. Hatta İran, Irak ve Rusya’dan da müşterilerimiz var. Koleksiyonumuz ağırlıklı olarak yatak örtüsünden oluşuyor. İleride ürün gamımızı  çeşitlendirmeyi hedefliyoruz. Bugün yatak örtüsü deyince kalitesi, ürün çeşitliliği ve devamlılığı, makul fiyatlarıyla mağazacılar arasında ilk akla gelen firmalardan biriyiz. Renklerde, desenlerde ve ebatlarda her türlü ihtiyaca cevap verebilecek zengin bir çeşidimiz var. Bundan sonraki amacımız son tüketici tarafından marka bilinilirliğimizi artırmak. Küçük adımlarla ama temkinli bir şekilde ilerliyoruz. Önce marka imajını oluşturduk. Geniş bir satış ağı kurduk, önceden ürün odaklı çalışırken artık biraz daha reklam odaklı çalışıyoruz. İnsanlar artık yoğun tempodan dolayı az zamanda çok iş başarmaya çalışıyor, bunu da göz önünde bulundurarak internet satışına da ağırlık veriyoruz. Hem kendi online alışveriş sitemizden, hem de diğer popüler sitelerde de satış yapıyoruz.

İthal Edeceğiniz Ürünleri Seçerken Nelere Dikkat Ediyorsunuz?

Renin Özbek:Ürünleri seçerken insanların evlerini hayal etmeye, kullandıkları mobilyaları, aksesuarları ve renklerini tahmin etmeye çalışıyoruz. Bunun içinde günümüz trendlerini çok sıkı takip ediyoruz. Böylelikle, tüketicinin kolay karar verebileceği, risk almadan seçebileceği, kullanımı kolay ve pratik tercihler yapıyoruz. Şimdilerde evlerde romantik akımdan izler taşıyan pastel renkler ve floral desenler  ya da avangart tarzla kullanılabilecek damask desenlerle, biraz daha gösterişli kadifeler ve satenler yer alıyor.

RENIN3

Aile ve İş Yaşamınızı Nasıl Dengeliyorsunuz?

Renin Özbek:Aile benim için her şeyden önemli. Bu yüzden de işimi ayrıca seviyorum çünkü saatlerini ve temposunu aileme göre ayarlayabiliyorum. Biri on, diğeri beş yaşında iki kızım var. Onların okulları, kursları, eğlenceleri, dersleri  derken kendime çok vakit kalmıyor. Spor alışkanlığım olmadığı için maalesef spor yapmıyorum. Keşke olsa…Kendinize

Ayırdığınız Zamanları Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Renin Özbek:Sanırım en büyük hobim işim; beni en çok rahatlatan şeylerin başında geliyor. Onun dışında arkadaşlarımla ve ailemle vakit geçirmek, eşimle sinemaya gitmek ya da evde dvd izleyip sonra saatlerce filmi yorumlamak gibi şeyler geliyor. Kitap okumak da beni çok mutlu ediyor. Kolay mutlu olan bir insanım. Bence beklentiler az olduğu zaman daha tatmin edici görüyorsunuz hayatı. Anneannemin çok sevdiğim bir lafı var: Kötüyü bekle, iyisi sürpriz olsun. Bu hep aklımdadır. İnsanlardan beklemek yerine, ben üstüme düşeni yaparım. Hem içim rahat olur hem de hayatımın kontrolünü elimde tutarım.

Sabah İnsanı mısınız?

Renin Özbek:Çocukları okula göndermek için sabah mecburen 7 de kalkıyorum. Onları yolcu ettikten sonra evi organize edip işe gidiyorum. Pek sabah insanı değilim, her sabah ‘akşam erken yatacağım ‘ diye kendimi kandırarak uyanıyorum. Ama bu söz hiç gerçekleşmiyor.

Beslenmenize Dikkat Ediyor musunuz?

Renin Özbek:Genellikle evet. Atlayamayacağım tek öğün kahvaltı, her sabah mutlaka kahvaltı ederim. Öğlen dışarıdaysam en çok salata yemeyi severim. Tatlıyla pek aram yoktur. Ekşi ve fresh tatları daha çok severim. Akşamları evde genelde sebze ağırlıklı besinler tüketiriz. Restorana gideceksek et ve balık ağır basar.

Hangi Restoranları Tercih Ediyorsunuz?

Renin Özbek:Et için Günaydın, Nusret ve çocuklarla Uludağ. Balık içinse en çok Trilye’yi severim. Eğer arkadaşlarla keyifli bir gece geçirmek için çıktıysak güzel müzik, leziz yemekler ve ambiansı için kesinlikle Niki’s ilk tercihim olur.

RENIN5

Yaz Tatilinde Tercihiniz Nedir?

Renin Özbek:Her yaz mutlaka önce ailece ve arkadaşlarımızla Bodrum ya da Çeşme’de bir tatilimiz olur. Daha sonra çocukların bütün yıl iple çektiği,  Ayvalık’a annemlerin yanına gideriz. Yoğun ilgi ve alaka, denizi, kumsalı, havası ile vazgeçilmezimizdir.

Kış Tatilinde Nereye Gidiyorsunuz? 

Genellikle Kartalkaya ‘yı tercih ederiz. Çocuklar yokken Uludağ’a daha çok giderdim ama şimdi yakınlığı ve samimi havası sebebiyle, çocuklarla Kartalkaya’da daha rahat ediyoruz. Eğer ayarlayabilirsek, çocuklarla yurt dışı tatili de bize bonus oluyor.  Önceden kitaplar alıp, gidilecek yerleri işaretleyip bütün gün sokaklarda yürüyerek, yükler pusette, elimizde harita, turist gibi yeni yerler keşfetmek ve fotoğraflar çekmek bizi çok eğlendiriyor. Allahtan çocuklar da bize çekmiş gezmeyi seviyorlar ve çok güzel uyum sağlıyorlar. Onların tepkisi, heyecanı , öğrenme merakı bize daha da keyif veriyor.

Yaşam Mottonuzu Bir Cümleyle Özetler misiniz?

Renin Özbek:Mutluluğum ya da mutsuzluğumun kaynağı başkaları değil yalnızca ben olurum.