AHŞAP BOYAMANIN MARKASI ECE AYMER

ahşap boyamanın markası ece aymer

Ece Aymer Craft House’u Anlatır mısınız?

Merkezi Ankara’da olan Ece Aymer Craft House boyama atölyeleri 14 senelik bir geçmişe sahip. İlk açıldığı yıldan beri hem boyama teknikleri konusunda hem malzeme tasarımı konusunda her zaman öncü olmuş bir atölye. Türkiye’de Ahşap boyamaya bakış açısını kökten değiştiren bir atölye. Şimdilerde hangi şehre gitseniz hangi atölyeye girseniz Ece Aymer’den ve yaptıklarından esintiler görebilirsiniz. İstanbul, Bursa, ve Ankara‘da olmak üzere 5 atölyeden hangisine giderseniz gidin yeni bir dünyaya adım atacaksınız.

Ahşap boyamaya nasıl başladınız?

Ankara koleji mezunuyum. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun oldum. Sonrasında İngiltere’ye gidip otelcilik okudum. Türkiye’ye döndüğüm ilk hafta Ankara Hilton’da işe başladım. Daha sonra İngiliz havayolları Ankara satış müdürlüğü yaptım.  Bir yıl sonra, davet üzerine Bilkent Üniversitesinde öğretim görevlisi oldum. 1997 yılında Hürriyet Gazetesi’nde gördüğüm küçük bir ahşap boyama kursu ilanı hayatımda bir dönüm noktası oldu. Hemen kursa kayıt yaptırdım. İki ay sonra çok kararlı bir şekilde işi bırakıp bütün iş hayatımın boyama olmasına karar verdim. Evimizin alt katında başlayan bu macera her zaman ivmesini yükselterek devam etti. Bunca sene içinde cesur ve yenilikçi uygulamalar ve ürünlerle pek çok ilke imza atarak hep takip edildik. Her zaman en çok yapmak istediğim şey eski eşyalarımızı boyayarak değerlendirebileceğimizi herkese göstermekti. Bir süre sonra işin içine tv programı, gazete ve dergiler de girince tüm Türkiye’ye eski eşyalarını değerlendirebileceklerini öğrettim. Değerli anılarla dolu eşyalarımıza yeniden hayat verir olduk. Geçtiğimiz 5-6 sene süresince internet dünyasının en çok takip edilen en çok izlenen ahşap boyama hocası oldum. Herkesin bizi konuştuğu en gözde atölye olduk. Yenilikçi düşüncelerimizden hiç vazgeçmeyerek Türkiye’de ilk defa ahşap boyamada uygulanılan franchising sistemini uygulamaya koyduk. Çok kısa zamanda tüm Türkiye’de 5 atölye olduk.

Bu atölyeler hangi şehirlerde?

İstanbul Akatlar, İstanbul Zekeriyaköy, Bursa, Ankara Çankaya ve Çayyolu merkez olmak üzere atölyelerimiz çalışmalarına devam ediyor.

Atölyelerinizde sadece ahşap boyama mı yapılıyor?

Zaten sadece ahşap boyama yapmadığımız için uzun zamandır bu eğitimlerimizin ismini ahşap ve dekoratif boyama olarak değiştirdim. Ahşap ve dekoratif boyama adı altında, ahşap cam, seramik, polyester ve galvaniz boyuyoruz. Kumaşa, peçete ve kağıt yapıştırarak masa örtüleri. çantalar ve benzeri ürünler üretiyoruz. Mum süslüyoruz, el sabunlarımızı süslüyoruz. Yani kısacası Ece Aymer Craft House atölyelerine gelenler, tüm sert zemin örneklerini boyamayı profesyonelce öğreniyorlar. Bunun dışında değişik atölyelerimizde desen boyama çalışmaları, çarpı işi ve yağlı boya resim dersleri de verilmekte…

Daha önce hiç boyama yapmamış birisi de boyama yapabilir mi?

Boya yapmış yada yapmamış olmanız bizim için hiç önemli değil. İlk derste bile kocaman bir şifonyerinizi boyamakla başlayabilirsiniz. Her hangi bir kurs kayıt dönemimiz ve kursa devam mecburiyeti yok. İstediğiniz her zaman Ece Aymer Craft House atölyelerinde kurslara katılabilirsiniz. Kurslarda öğreneceğiniz teknikler size liste halinde verilecektir. Profesyonel eğitmenlerimiz bir sıra takip etmeden bu teknikleri sizlere öğretmekle yükümlüdür. Atölyelerimizde bu işle ilgili A’dan Z’ye her şeyi satın alabileceğiniz satış reyonlarımız olduğu için kursa ilk defa gelmiş bir kişi bile, örneğin boyamak istediği kutuyu, üzerine yapıştıracağı resmi, süsleyeceği danteli kenarından sarkıtacağı horoz objeleri, kısacası o ürünü güzelleştirmek için gerekli olan tüm malzemeyi atölyelerimizden tedarik edebilir.

Öğrencilerinize nasıl ulaşıyorsunuz?

Çocukluktan beri tüm elişlerine, dikişe, boyamaya, dekorasyona çok ilgim olduğu için işimin bana sağladığı avantajı sonuna kadar kullanmaya çalışıyorum. O yüzden uzun yıllardır ev ve iş dekorasyonu da yapıyorum. Bize bütçesi, zamanı veya yaşadığı şehir dolayısıyla ulaşamayan herkese sosyal medya aracılığıyla ahşap boyamayı öğretmeye çalışıyorum. Yine ürünlerimizin çok beğenilmesi ve talep görmesi dolayısıyla bir satış web sitesi oluşturuyoruz. Ve yine Türkiye’de bu işin öncüsü olarak yaptıklarımın kalıcı olması ve daha sonraki yıllara da bir şey bırakabilmek adına Türkiye’nin ilk ahşap boyama kitabını yazıyorum.

Ürünleriniz nerelerde satılıyor?

Öncelikle tüm atölyelerimizde müşteriye özel sipariş yapılıyor. Diyelim ki ebatları sadece sizin evinize uygun olacak bir orta sehpaya ihtiyacınız var. Bunu Ece Aymer Craft House atölyelerinden sipariş edebilirsiniz. Bunun dışında evlerimizde en çok kullandığımız ürünlerden oluşan bir boyalı ürün satış yelpazemiz var. Dilerseniz atölyelerimize gelip alışveriş edebilirsiniz ya da dilerseniz pek yakında açılacak www.eceaymer.com’dan alışveriş edebilirsiniz. Bunların dışında topluca malzeme ürettiğimiz aksesuar bölümlerini tümüyle bizim yönettiğimiz çok tanınmış mağazalarla da çalışıyoruz. Aslında bu mağazalarda ürünlerimiz satılınca, çok önemli bir gerçeği yerine getirmiş oluyoruz. Çin’den ithal eşyalar dışında Türkiye’de el boyaması, el emeği ile yapılmış eşyalarında çok güzel satılabileceğini kanıtlamış oluyoruz.

Yurt dışında da çalışmalarınız var mı?

Yaklaşık iki senedir bu konu üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmakta. Burada MDF problemiyle karşılaşıyoruz. Türkiye’de üretilen bazı MDF’lerin kanserojen içermesi dolayısıyla gelişmiş ülkelere girişi yasak. Bütün bunlar ürünün maliyetini artırıcı unsurlar. Bu problemleri hallettiğimiz an ver elini Avrupa ve Amerika diyeceğim. Bu ürünlerimizin yurt dışında da çok revaçta olduğunu facebook ve blog sayfam dolayısıyla çok iyi biliyorum. Neredeyse Türk takipçilerim kadar İspanyol, Şili, Arjantinli, Portekizli, ve Çinli takipçilerim var. Yazdıkları muhteşem yorumlarla beni ve atölyemi onure ediyorlar.

Ece Aymer Craft House atölyelerinin gelecekle ilgili planlar ve hedefleri nedir?

Suna Kıraç’ın ömrümden uzun ideallerim var kitabını okudunuz mu?  İşte o kitap sanki beni anlatıyor. Ölsem bile arkamda binlerce plan ve gerçekleştirmek istediğim hayaller kalacak. Hele yaş büyüdükçe daha panik olup neredeyse bir gün içinde her şeyi yapmak istiyorum. Tabiî ki mantıksal hedeflerimiz Türkiye çapında franchisinglerimizi artırarak büyümek, herkese ulaşabilmek, ulusal bir kanalda bir tv programı ve belki de bu ürünleri satabileceğimiz bir mağazalar zinciri. Gördüğünüz gibi hedeflerimiz çok yüksek. Ama bu başarı grafiğimizle imkansız değiller.