PROF. DR. MURAT SÖNMEZER DOĞURGANLIĞIN GELECEĞİNİ ANLATTI

TUKAL-prof. dr. murat sonmezer-15.01.2020

Prof. Dr. Murat Sönmezer

Tüm Kadın Lobisi Derneği (TÜKAL) Ankara’da anlamlı bir etkinlik düzenledi.

Betül Turan’ın başkanı olduğu derneğin Otel 2000’de düzenlediği etkinlikte Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Murat Sönmezer seminer gerçekleştirdi. 

TÜKAL üyeleri ile Ankara’nın seçkin isimlerinin katılımıyla gerçekleştirilen seminerde “İnsan doğurganlığı nereye gidiyor ve geleceği” konusu işlendi. Katılımcılar Prof. Dr. Sönmezer’i dikkatle dinledikten sonra sorularını yöneltti. Sönmezer konuşmasında, “5 kez kitlesel yok oluş geçiren insanlığın bunu tekrar yaşayabilir. Her geçen yıl gebe kalma oranının düşüyor. Erkek kısırlığı da artışta. Doğurganlığın korunması için çalışmalar yapıyoruz. Embriyo ve yumurta dondurma gibi uygulamalar bunlara örnek. Özellikle kanser tedavisi gören hastalar bu uygulamalarla doğurganlığını korunabiliyor. Kanser tedavilerinde başarı oranının yükseliyor, kanser tedavisi sırasında doğurganlığının korunabileceğini öğrenen hasta daha çok hayata tutunuyor.”

Yapay zekanın bilimde kullanılamasıyla bilimsel ilerlemenin tahmin edilemeyecek bir hızla gerçekleyebileceğini belirten Prof. Dr. Murat Sönmezer, genetik mükemmelliğin sağlanarak süper insanın da yaratılabileceğini ancak bu konuda etik sınırların çizilmesinin önemini vurguladı.

Konuşmanın ardından TÜKAL Başkanı Betül Turan, Prof. Dr. Murat Sönmezer’e şilt verdi.

Sayfalar: 1 2 3 4