ALTIN MADALYA PEKiNEL KARDEŞLER İN OLDU

sca vakfi onur odulleri 2019-Ali Basman, Guher Pekinel, Suher Pekinel, Murat Basman-06.12.2019

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın 2019 Yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası dünyaca ünlü piyanistler Güher ve Süher Pekinel kardeşler e verildi.

Uluslararası alandaki başarılı kariyerleri, yetenekli genç Türk müzisyenlerin eğitim ve kariyer çalışmalarına desteklerinden dolayı dünyaca ünlü piyanistler Güher ve Süher Pekinel kardeşler ödüle layık görüldü.

Ödül Töreni MEB Şura Salonu’nda düzenlendi. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezen ile milletvekilleri ve sanatseverler katıldı. Törende Güher ve Süher Pekinel kardeşlere ödüllerini, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Başkanı Ali Başman ve Başkan Yardımcısı Murat Başman takdim etti. Ali Başman, gecede yaptığı konuşmada Pekinel kardeşlerin, dünyada iki piyano yorumculuğuna katkıları, farklı tarzda topluluklarla işbirliklerini de kapsayan başarılı kariyerleri, evrensel müzik repertuarına katılmış yeni eser seslendirmekteki öncülükleri, yetenekli genç Türk müzisyenlerinin yurtiçi ve yurtdışında eğitim ve kariyer çalışmalarını desteklemeleri nedeniyle bu ödüle layık görüldüğünü belirtti. Törenin ardından Güher ve Süher Pekinel’in öncülüğünde hayata geçirilip yürütülen Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler Projesi sanatçıları da konser verdi.

Müzik Evrensel Bir Dil

Süher Pekinel, kendilerini ödüle kayık gördükleri için Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’na teşekkür ederek, “Müzik din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın tüm insanlarda aynı etkiyi yaratan evrensel bir dil. Bu doğrultuda ülkemizde bize takdim edilen bu madalya, bizler için duygu bütünlüğüyle büyük bir anlam teşkil ediyor. Avrupa ve Amerika’da aldığımız ödüller arasında özel bir yere sahip” dedi. Güher Pekinel de vakfın onur ödülüne layık görülmekten memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Müzik yaşamımız boyunca meslek hayatımızda attığımız adımların, bize sağlanan imkanları başkalarına da sunmak için gerçekleştirdiğimiz girişimlerin takdir edilmesi ve yansımaları bizler için büyük anlam ifade ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

sca vakfi onur odulleri 2019-can cakmur-06.12.2019

Can Çakmur