GENÇ OYUNCU SUDE DOĞAR KARİYERİNİ ANLATTI

[tps_footer][/tps_footer]

oyuncu sude doğar röportaj-mayatta.com-cemiyet ve yaşam haberleri 24.20.2018Genç oyuncu Sude Doğar ile mayatta.com okurları için bir söyleşi gerçekleştirdik. Beni Bırakma dizisinin sevilen oyuncusu Doğar, kariyeriyle ilgili merak edilenleri anlattı…

Sizi tanıyabilir miyiz?

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Babam polis emeklisi annem ev hanımı bir tanede dünyalar tatlısı ablam var. İki buçuk yaşındayken okuma ve yazmayı, üç yaşımdayken çarpma ve bölmeyi öğrenecek kadar afacan bir çocukluk yaşadım.  5 Yaşında Mersine taşındık. Çocukluğum ve gençliğimin bir bölümü Mersin’de geçti.

Denize aşık birinin Ankara ODTÜ Matematik bölümünü kazanmasın da ayrı bir afacanlık sınıfıma giriyor. Bir yandan bölümümde başarıya odaklanırken diğer yandan da iş hayatına atılmaya karar verdim. Özel dersler veriyor, bir şirkette de yönetici asistanlığı yapıyordum.  Bununla da yetinmiyor, bir yandan dans kurslarına diğer yandan da zumba eğitimleri alıyordum. Herkes bu kadar bölünmemi takdir ediyor hepsine yetiştiğim için şaşkınlıkla karşılıyorlardı.

Oyuncu olmaya nasıl karar verdiniz?

Sanat içimde hep vardı, Edebiyat ilgimi çok çekiyor her ne kadar sayısal düşünsem de sözel anlamda da kendimi ifade etmek istiyordum. Oyuncu olma ile ilgili makaleler okudum sonra aslında gerçekten beni çeken mesleğin oyunculuk mesleği olduğuna karar verdim.

Önce oyunculuk eğitimlerimi alsam, ajanslarla mı görüşmeye gitsem diye düşünürken. Benim hayatımdaki dönüm noktam ve kahramanım diyeceğim Korkut Hocam (Korkut Baran) ‘ın bir röportajına denk geldim. Ve sahibi olduğu Maydonoz Ajans ’a başvuru yaptım. Bir hafta sonra ajanstan arayıp görüşmeye davet ettiler. Ve Benim dönüm noktam böyle başladı.

Peki ya o günden sonra nasıl bir yol izlediniz?

Düşünsenize tesadüfen birini tanıyorsunuz, sana hayatında nerede olmak istediğini, nerede yanlış yaptığını, o zamana kadar kendine hiç itiraf edemediklerini bir bir ortaya çıkarıyor ve hemde sizi ilk gördüğü anda bunu yapıyor. Büyüleyici bir şey. Kendi benliğini ve potansiyelini görmeni sağlıyor. Kısacası oyunculuk kariyerime başlamam Korkut Baran ile tanışıp söylediklerini yapmam ile başladı.

Merak ettik doğrusu menajeriniz yani Korkut Baran ne söyledi size?

Korkut Baran oyunculuk mesleğinin zor olduğunu önce oyunculuk eğitimleri almamı sonra dans etmemi sonra da bir müzik aleti çalmam gerektiğini ve en sonunda da binicilik eğitimleri almam gerektiğini dile getirdi. Ve oyunculuk için geri sayım başladı, eğitimler tamamlandı, Korkut hocam ne söyledi ise yaptım.

Beni Bırakma dizisine nasıl dâhil oldunuz?

Ajansımdan telefon geldi. Ve dizi için audition verdim.  Audition verdikten iki saat sonra Sıla karakteri ile diziye dahil oldum.

Hem ODTÜ matematik bölümünde öğrenci olmak hem de günlük bir dizinin başrolünde yer almak yorucu olmuyor mu? Öğrenciliği bırakmayı düşündünüz mü?

Yorucu olmaz mı, klişe cevaplar veremiyorum ben. Hiç yorucu değil sevdiğiniz işi yapıyorsunuz falan diyemiyorum. Yorucu oluyor ancak ben enerjimi doğru kullanıyorum. Kariyerimi ve öğrenciliğimi menajerim Korkut Baran planladı hal böyle olunca enerjimi doğru kullanıyorum.

Ben Menajerime söz verdim Diploma gelecek diye bırakmak gibi bir lüksüm yok.

Geleceğe dair hangi fikri ya da hayali düşlemek ayaklarınızı yerden kesmeye yetiyor?

Yaşlandığım zaman dönüp geçmişe baktığım da ‘’iyi ki’’ demek istiyorum. Bu dünyada iz bırakmış olmak, faydalı şeyler yapmış olmak ve aslında en çok deneyimlerimle bir sonra ki yeni nesille rehberlik etmek umut olmak istiyorum. Küçük yaşta kimsesiz kalan çocukları elimden geldiğince bir kısmını en azından ailem yapmak ve onların beni gülümserken anmasını istiyorum. Bu hayaller bana şuan bile en iyisi yapmam gerektiğini fikri vererek mutlu ediyor.

Öyle bir zamandayız ki, ünlü olmak çok kolay gibi görünüyor senin için kolay mıydı?

Ben ünlü olacağım, star olacağım veya popüler olacağım diyerek bu yola başlamadım oyuncu olmayı hedef alarak bu yolu istedim. Oyuncu olmak zor elbette hele ki kolaycı bir insansanız imkânsız diyebilirim. İstikrarlı bir çalışan ve kendini geliştirmek için uğraşan birisi için ise doğru bir hedef. Hayatını planlayarak yaşıyorsan ve iyi bir menajer ile çalışıyorsan zaten seni zorlayan bu süreci profesyonel bir şekilde keyifli bir zorluk olarak yaşıyorsun bu konuda şanslı birisiyim.

Bugün bu noktada olmak bir şans mı sizce? Şansla aranızdaki ilişkiyi siz mi kurdunuz yoksa o mu sizi buluyor?

Genelde kalpten istediğim şeyler oluyor şans payı var diyebilirim. Şuanda bulunduğum noktada olmamı ise şansımı doğru değerlendirerek düzgün adımlar atmama borçluyum.

Sokakta tanınmak nasıl bir duygu?

Samimi ve heyecanlı gözlerle bana bakmaları beni çok duygulandırıyor. O kadar içten ve samimi duygular veriyorlar ki bana anlatamam. Dizide oynadığım karakter masum olunca insanlarda daha şefkatli bakıyorlar bana.

Duru bir güzelliğe sahipsiniz özel sırlarınız var mıdır?

Güzelliğimin sırrı sanırım her zaman makyajımı ve cildimi temizlemem, aloe vera sürmem kozmetik ve cilt bakımlarını sık sık kullanan birisi değilim.

Sevenlerinizden genel olarak nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Güzel tepkiler alıyorum genellikle. Canlandırmış olduğum karakter ile bağlantılı olarak aslında değişebiliyor kimi zaman.  Genellikle Sıla dikkat et şu kıza bu çocuğa diyerek mesajlar atılıyor çok hoşuma gidiyor.

Genç bir yaşta ilk projeniz olarak başrol olmak nasıl bir his yarattı sizde?

Tarifsiz bir his diyebilirim. Heyecan ve mutluluğun yanı sıra endişede verdi. Yayınlanma döneminin ardından aldığım güzel tepkilerden sonra ise endişe yerini sadece mutluluk kapladı.  Bu güzel tepkilere vesile olan yapımcımız, yönetmenlerimiz ve tüm dizi ekibine de sizin aracılığınız ile teşekkür ediyorum.

Dizi ekibi demişken sette durumlar nasıl?

Gayet profesyonel bir şekilde ilerlemeye özen gösteriyoruz. Ancak yaptığımız iş gerçekten çok zor. Ve oyunculuk kariyerime günlük dizi ile başlamam benim açımdan çok iyi oldu. Sette yönetmenlerimizle aramızda gerçekten kuvvetli bir bağ var ve çalıştıkça da daha çok kuvvetleniyor.

Politika ile ilgileniyor musunuz?

Sanatla uğraşan insanların politikanın içinde olmaması gerekiyor. Oyuncu olarak bizler zaten muhalif durmak durumundayız. Herkes bence kendi işini yapmalı. Politikacı politika ile oyuncu sanat ile uğraşmak durumunda.

En sevdiğiniz Film?

Pulp Fiction

En beğendiğiniz oyuncu?

Kate Winslet – Johnny Depp

En beğendiğiniz yönetmen?

Tarantino