ODTÜ 3 ALANDA DÜNYADA İLK 100 ARASINDA

ODTÜ 13.03.201401

İngiltere merkezli Quacpuarelli Symonds (QS) tarafından düzenlenen sıralamada, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ( ODTÜ ) 3 alanda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına girerken, toplamda 9 alanda listede yer aldı.

Dünyanın en iyi üniversitelerinin belirlenmesine yönelik araştırma sonuçları arka arkaya yayınlanırken ODTÜ topladığı başarılar ile Türkiye’nin gururu olmayı sürdürüyor. ODTÜ, Times Higher Education sıralamasında en saygın 80 üniversite arasına girmeyi başarmıştı. İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) tarafından 2014 yılı için açıklanan, bilim alanlarına göre “Dünya Üniversiteler Sıralaması” listesinde üst sıralarda yer aldı.

Saygınlık ve araştırma performansı verileri kullanılarak 30 ayrı bilim alanında dünyanın ilk 200 üniversitesi belirlendi. QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ODTÜ bu yıl 9 bilim alanıyla sıralamada yer aldı. Geçtiğimiz yıl 8 bilim alanıyla yer alan ODTÜ, bu yıl “Bilgi Bilimleri ve Bilgi Sistemleri” alanını ekleyerek puanlarla listede 9 alanda yer almayı başardı.

ODTÜ; İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği alanlarında dünya çapında ilk yüz üniversite arasında yer alırken, Eğitim ve İstatistik-Yöneylem alanlarında ilk 150 üniversite arasında yer aldı. ODTÜ’nün dünya çapında 200 üniversite arasına girdiği diğer 4 bilim alanı ise “İktisat-Ekonometri, Kimya Mühendisliği, Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri” oldu.

Listede, Türkiye’den 5 üniversite daha yer aldı. ODTÜ, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği alanlarında Türkiye’den kendi alanında “Dünyanın en başarılı ilk 100 üniversitesi” listesine giren tek üniversite oldu.

ODTÜ’nün başarısını değerlendiren ODTÜRektörü Prof. Dr. Ahmet Acar; “Öncelikle, ODTÜ’yü her geçen yıl daha üst sıralara taşıyan akademik birimlerimizi ve öğretim elemanlarımızı kutlarım. Ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil edebilmekten gurur duyuyoruz. ODTÜ’nün her yıl kendini daha da geliştirerek, uluslararası alanda yukarılara tırmanması da ayrıca sevindirici bir sonuç. Her alanda daha iyisini aramak, daha iyiye ulaşmak için çalışmak ODTÜ’nün kapısından içeri girdiğiniz anda aldığınız temel değerlerden biri. Bu da doğal olarak başarıyı getiriyor.”dedi.

Rektör Acar, Sıralamaya giren diğer Türk üniversitelerini de kutladı. Acar: “Bu yıl listede ODTÜ ile birlikte 5 üniversitemiz daha Türkiye’yi temsil etti. Bilimsel açıdan rekabet etmek ülkemizin de yükselmesi açısından çok önemli. Üniversitelerimiz arasındaki bilime dayalı bu rekabet bizleri her yıl daha da yukarı çıkartacaktır.” şeklinde konuştu.