KEMAL AKMAN’DAN KUŞKONMAZ A SARILI DİL BALIĞI TARİFİ

kuskonmaz dil baligiWyndham Ankara Executive Chef’i Kemal Akman mayatta.com için özel tariflerinden birisini daha paylaştı. İşte lezzet tutkunlarının vazgeçemediği kuşkonmaz ile dil balığını aynı tabakta sunan Kemal Akman’ın tarifi.

KUŞKONMAZA SARILI DİL BALIĞI

Malzemeler

1 Adet İri Dil Balığı

4 Adet Taze Kuşkonmaz

150 Gr Yeşil Erik

1 Diş Sarımsak

1 Adet Arpacık Soğan

15 Cl Krema

15 Gr Tereyağ

Tuz-Karabiber

YAPILIŞI

Dil balığının derisini alıp etli kısmını kemiklerinden ayırıyoruz. Taze kuş konmazları bir soyacak yardımı ile fazla uç kısımlarına gitmeden soyup tuzlu suda kısa bir süre haşlıyoruz. Haşladığımız kuşkonmazları buzlu suya çıkarıyoruz ki rengi kaçmasın. Fileto yaptığımız dil balıklarını tuz ve karabiber ile lezzetlendirip kuşkonmazları sarıyoruz. Böylelikle 2 tane dil balığına sarılmış kuş konmaz elde ediyoruz.

Teflon tavada biraz ayçiçek yağı ile dil balıklarının her tarafını kızartıyoruz. Daha sonra üzerine önceden hazırladığımız balık suyunu koyup krema ilave ediyoruz tavanın üzerini kapatıp ağır ateşte balıkları bir müddet çevirerek pişiriyoruz.

Yeşil erikleri çekirdeklerinden ayırıp tavada sarımsak ve arpacık soğan ile kısık ateşte soteliyoruz. Tuz ve karabiber ile lezzetlendirip servis tabağının bir yanına koyuyoruz.

Pişmiş olan dil balıklarımızı da tabağın diğer tarafına yerleştiriyoruz.

Balıkları pişirdiğimiz sosu tereyağı ile bağlayıp kuşkonmazların üzerine gezdiriyoruz.

AFİYET OLSUN

 

BALIK SUYU İÇİN

1 Adet Havuç

1 Adet Orta Boy Soğan

2-3 Adet Defne Yaprağı

1 Tutam Tane Karabiber

Ayrılan dil balığının kemikleri ile bütün bu malzemeleri kaynatıp ince bir süzgeçten geçiriyoruz.