MEME KANSERiNE KARŞI UZMANLAR BİRARAYA GELDİ

meme kanseri farkindalik semineri-divan otel ankara-mayatta-08.10.2019Meme kanserine karşı toplumda bilinç oluşturulmasını sağlamak amacıyla iki uzman biraraya gelerek seminer düzenledi.

Hacettepe Üniversitesi Anatomi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Deniz Demiryürek ile Radyoloji Uzmanı Dr. Işıl Türkmen Soygür’ün semineri Divan Otel Ankara’da gerçekleşti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” olarak belirlenen Ekim ayının ilk günlerinde düzenlenen seminere Başkentli kadınlar ilgi gösterdi. Prof. Dr. Demiryürek ve Dr. Soygür’ün anlatımları katılımcılar tarafından dikkatle dinlendi. Her iki uzman da düzenli kontrol ile hastalığa karşı güvende olunabileceğinin altını çizdi.prof dr deniz demiryurek - meme kanseri farkindalik semineri-divan otel ankara-mayatta-08.10.2019

“Hastalanmayı Beklemeden Tetkik Hayat Kurtarır”

Her sekiz kadından birisinde görülen Meme Kanseri’nden korunmanın, zamanında alınan tedbirlerle mümkün olduğunu belirten uzmanlar; erken tanı ve tedavi devreye girdiğinde Meme Kanseri’nin Diyabet ve Hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıklardan farkı kalmadığını ifade etti. Herkes farklı risk ve izler taşıdığı için rutin tarama yöntemleri, hekimler tarafından kişiye özel değerlendiriliyor.

meme kanseri farkindalik semineri-divan otel ankara-mayatta-08.10.201940 Yaşından İtibaren Yılda Bir Kez Kontrol

40 yaşından itibaren yılda bir kez dijital mamografi cihazları ile çekilen meme ultrasonu sayesinde meme sağlığını korumak mümkün olabiliyor. Modern cihazlar sayesinde meme dokusunun yapısına göre kişiye özel doz ayarlanarak güvenli çekim yapılabiliyor. Düzenli taramalar sayesinde tespit edilen kanserler bulgu vermeden dahi farkedilip temizlenebiliyor. Ultrason ve mamografi tetkiklerinin tecrübeli bir meme radyoloğu tarafından incelenmesi ise maksimum önem taşıyor.

Yaşlanmayı Geciktirmek Adına Sınırsız Seçenek Mevcut

Sunumun devamında ise medikal estetik uygulamalarından bahseden Prof. Dr. Deniz Demiryürek, “Güzellik ve iyilik haline yönelik yapılan tüm cerrahi dışı uygulamalara Medikal Estetik diyoruz. Hem kadınların, hem de erkeklerin daha sağlıklı yaş almaları, fiziken, zihnen ve ruhen yaşın izlerini mümkün olduğunca geç yaşamaları adına sınırsız uygulama mevcut” sözlerinin ardından; “Cildiniz niçin yaş aldıkça bozulma yaşıyor? Bunu yavaşlatmak adına neler yapabiliriz? Bölgesel uygulama seçeneklerimiz neler? Hangi sıklıkta uygulama yaptırmalıyız? Bu alanda son teknolojik yenilikler neler? sorularının da yanıtlarını verdi.