MEKSİKA BAĞIMSIZLIĞIN 213. YILINI KUTLADI

Meksika bagimsizligin 213 yilini kutladi-Jose Luis Martinez Hernandez-onetower avm ankara-mayatta-14092923

Meksika Bağımsızlık Günü’nün 213. yıl dönümü sebebiyle Ankara’da resepsiyon düzenlendi.
Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hernandez ev sahipliğinde Assembly One Tower’da düzenlenen resepsiyona, Dışişleri Bakanlığı Latin Amerika ve Karayipler’den Sorumlu İkili Siyasi İşler Genel Müdür Yardımcısı Büyükelçi Ceylan Özen Erişen, Ankara’daki diplomatik temsilciler ile iş ve cemiyet hayatının tanınan isimleri katıldı.

Büyükelçi Hernandez resepsiyonun açılış konuşmasında, Meksika’nın Bağımsızlık Günü’nün 213. yıl dönümü kutlamaları vesilesiyle düzenlenen resepsiyona katılan misafirlere teşekkür ederek, “Meksika’nın yakın dostu ve iyi bir ortağı olan Türkiye’de bu kutlamaya öncülük etmek benim için büyük bir onurdur. İki ülke aynı zamanda Birleşmiş Milletler, G20, OECD ve Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye ve Avustralya’nın oluşturduğu MIKTA gibi çok taraflı platformlarda da mükemmel bir işbirliğine sahiptir. Dostluğun bir sembolü olarak Meksika Deniz Kuvvetlerinin Yelkenli Okul Gemisi ‘Cuauhtémoc’ temmuzda İstanbul’a geldi ve dört gün boyunca ziyarete açıldı. Bu özel ziyaret ile Meksika, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlamıştır” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Latin Amerika ve Karayipler’den Sorumlu İkili Siyasi İşler Genel Müdür Yardımcısı Büyükelçi Ceylan Özen Erişen ise 2013’ten bu yana stratejik ortak olan iki ülkenin siyasi, ekonomik, kültürel ve kalkınma alanlarında büyük bir işbirliği seviyesine ulaştığının altını çizerek, “Dünya siyasetinde birçok belirsizlikle tanımlanan bir dönemden geçerken, bizi bir araya getiren ruhun, yani gerçek dostluk, uyum ve karşılıklı destek ruhunun bir kanıtı olarak ülkelerimiz arasındaki bağlar güçlenmeye devam ediyor” dedi.

Resepsiyonda, Meksika ve Türkiye milli marşları okundu, yerel dans gösterisi yapıldı ve geleneksel Meksika’ya özgü lezzetler konuklara ikram edildi.