BÜYÜKELÇİ JACKFRUiT MEYVESi Ni TANITTI

malezya buyukelcisi Dato Abdul Razak Abdul Jackfruit meyvesi tanitimi - mayatta

Türkiye Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Jackfruit meyvesi ile özel bir şova imza attı. Büyükelçi, 18 kiloya ulaşan ağırlığı ile dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen; ağırlığına rağmen ağaçta yetişen ve meyvelerin şahı olarak da adlandırılan Jackfruit’in kesim tekniğini uygulamalı olarak gösterdi. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ise bu özel meyvenin faydaları hakkında bilgi verdi.

Malezya’nın egzotik lezzetleri bir etkinlikle tanıtıldı.

Dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen Jackfruit meyvesi , hem tadı hem de sağlık açısından faydaları ile özellikle Avrupa ülkelerinde popüler. Yıldız Meyvesi olarak da adlandırılan Pitaya, zengin içeriği ile doğal bağışıklık sisteminin koruyucusu. Dengeli beslenme ve diyetin ayrılmaz parçası ise Ananas. Sağlıklı beslenme açısından gerekli temel besin maddelerini içeriğinde bulunduran mucizevi meyve Mangosten hem görüntüleri hem de sağlığa faydaları ile dikkat çekti.

Malezya meyveleri tanıtım davetine, Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Vahab, Dubai Malezya Başkonsolosluğu’dan Tarım Bölümü Konsolosu Sayın Shahid Abu Bakar, İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Sayın S. Zeki Birincioğlu, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ile çok sayıda ithalatçı, distribütör ve perakendeci katıldı.

Davette Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Wahab, dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen yaklaşık 1 metre uzunluğa, 50 cm çapa ve 40 kilo ağırlığa ulaşabilen jackfruit meyvesinin kesilişini uygulamalı olarak göstererek konuklara ikram etti.

İki ülke arasındaki ticaret yüzde 50 artacak

Görsel şovu ve samimi tavırları ilgi gören Türkiye Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Wahab, Türkiye ve Malezya arasında resmi diplomatik ilişkilerinin 1964 yılında başladığını belirterek, iki ülke arasında yapılan yatırımların rakamsal değerleri hakkında bilgi verdi. Mart 2015 itibariyle Malezya’nın Türkiye’deki doğrudan dış yatırımlarının 844 milyon dolara ulaştığını söyleyen Büyükelçi, “Türkiye’nin Malezya’ya doğrudan dış yatırımı ise 127 milyon dolardır. Bu rakamın yakın gelecekte 200 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu yılın ilk yarısında ise Malezya ve Türkiye arasındaki toplam ticaret hacmi yüzde 48 oranında artarak 2,92 milyar TL olmuştur.” diyerek 2018 yılında Malezya-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması sayesinde iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 50 oranında artarak 4 milyar lira olmasının beklendiğini söyledi.

2015 yılı ilk 6 aylık döneminde Malezya’dan Türkiye’ye yapılan ihracatta tarım ürünlerinin 313 milyon 586 bin lira ilk sıralarda yer aldığını kaydeden Malezya Başkonsolosluğu’ndan Tarım Bölümü Konsolosu Shahid Abu Bakar, “Bu yıl ilk 3 aylık dönemde tarım sektöründe Türkiye ve Malezya arasındaki ikili ticaret 741 milyon TL’lik bir hacme ulaşıldı. Malezya meyvelerinin bu hacimdeki payı ise 2.92 milyon TL.” dedi. Bu rakamların gelecek için önemli bir potansiyel olduğuna işaret eden ve 3 büyük hipermarket zinciriyle düzenledikleri Malezya Meyveleri Tadım Günleri için İstanbul’a geldiğini ifade eden Shahid Abu Bakar, “Malezya’nın tropikal meyvelerini Türk halkına tanıtmak istiyoruz. Bunun için de tadım aktiviteleri düzenleyerek, meyvelerimizin özelliklerini anlatıyoruz. Tüketicileri Malezya meyvelerinin benzersiz lezzeti ile tanıştırmak istiyoruz. Jackfruit gibi bazı meyvelerimizin görünümü hipermarkette görmeye alışık olduğunuzdan farklı olsa da Türk tüketiciler meyveleri tanıdıkça ve faydalarını öğrendikçe tercih etmeye başlıyorlar” diye konuştu.