MAGiE MOORE REHBER KÖPEKLER iÇiN BARINAKTA

rehber kopek egitim merkezi-cankaya belediyesi sefire maggie moore-mayattaİngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore’nin görme engelli eşi Magie Moore Çankaya Belediyesi Çayyolu Bakım İstasyonu’nu ziyaret etti. Alanın görme engelli kişilere rehberlik eden köpeklerin eğitimine uygunluğunun incelenmesi için gerçekleştirilen gezide, Moore’nin yanından hiç ayırmadığı rehber köpeği Star da vardı.

Görme engelli bireylerin toplum içerisinde kendilerine olan güvenlerini arttırarak daha özgür hareket etmelerine yardımcı olmayı sağlayan bir proje kapsamında eğitimli köpeklerin İngiltere’den geleceğini dile getiren Moore, “Köpeklerimizin kalan 6 aylık eğitim süreçlerini uygun bir yer de tamamlamak adına bu çalışmayı yapıyoruz” dedi.  “Rehber Köpekler Derneği” ile İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nin ortaklaşa sürdürdüğü projeye, Çankaya Belediyesi’nin katılımı ve öncü rolü de gündeme geldi. Görme engelliler için rehber köpek uygulamasının Türkiye’de henüz çok yeni bir yapılanma olduğuna dikkat çeken Moore, Çankaya Belediyesi’nin bu çalışma içerisinde yer alacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

ÇALIŞMALAR  EKİM’DE BAŞLIYOR

Büyükelçi’nin eşi Moore’a, Çankaya Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik eğitim çalışmaları yaptığı alanla ilgili bilgileri Çankaya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ayla Pilten verdi. Çankaya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelliler Birimi ve Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün koordinasyonunda sürecek çalışmaların Ekim 2016 itibarı ile başlaması öngörülüyor. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile işbirliği içerisinde yapılan sokak hayvanlarına yönelik eğitim programını ise Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş detaylı bir şekilde anlattı.

mayatta.com’u sosyal medyada takip ediniz

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece mayatta.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.