LiMAK FiLARMONi ZEKi MÜREN’İ ANDI

limak filarmoni orkestrasi cesme konseri-28.08.2018- doğan hızlan - ebru özdemir kışlalı - nihat özdemirLimak Filarmoni Orkestrası, Zeki Müren şarkılarının 12 konserlik turnesini Çeşme’de tamamladı.

Dünyanın en önemli tenorları arasında gösterilen Murat Karahan’ın solistliğini yaptığı orkestra, Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konserinde müzik ziyafeti verdi. 12 konserden oluşan Zeki Müren şarkıları turnesi Çeşme ile sona erdi.

Çok sesli müziğin tanınması ve sevilmesi için çıktığı yolda Türkiye turnesini sürdüren Limak Filarmoni Orkestrası, büyük beğeni toplayan Zeki Müren şarkılarıyla Çeşme Açıkhava Antik Tiyatrosu’ndaydı. Ankara ile başlayan Zeki Müren şarkıları konser turnesi Çeşme ayağıyla tamamlandı.

Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in ev sahipliğindeki geceye Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ünlü oyuncu Salih Güney, dünyaca ünlü maestro Rengin Gökmen, politikacılar, yerel yöneticiler, iş ve sanat dünyasından önemli isimler katıldı. Turnenin son durağı Çeşme’de konserin açılışında bir konuşma yapan Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Limak Vakfı’nın Türkiye’nin Mühendis Kızları, Evin Küçük Mühendisleri gibi sosyal sorumluluk projeleri yürüttüğünü belirterek, “Sanat da Limak Vakfı’nın en önemli başlıkları arasında yer alıyor. Bu amaçla 2017 yılında kurduğumuz Limak Filarmoni Orkestrası, Türkiye’de çok sesli müziği geniş kitlelere sevdirmeye başlamasının yanı sıra Türk müziğini de dünyaya tanıtan bir fonksiyon üstlendi” dedi. Orkestranın bugüne kadar 11 ilde verdiği konserlerin büyük ilgiyle karşılandığını da belirten Özdemir, önceki gün yapılan Bodrum konserinin ardından bu keyifli yolculuğun son durağı olarak Çeşme’yi seçtiklerini söyledi.

limak filarmoni orkestrasi cesme konseri-28.08.2018- doğan hızlan - ebru özdemir kışlalı - nihat özdemir

Doğan Hızlan, Ebru Özdemir, Nihat Özdemir

Sırada her yöreden türküler var

Konser öncesinde bir konuşma yapan dünyaca ünlü Murat Karahan ise Türkiye’nin dünyada müzik zenginliği açısından ilk sırada yer aldığını belirterek “Türk müziği ezgileri, Batı formlarıyla zenginleştirildiğinde tüm dünya tarafından hayranlıkla dinlenebilecek bir alt yapıya sahip. Önemli olan bu iki türü ‘altın oranla’ birleştirmek. İşte biz de Limak Filarmoni Orkestrası ile bunun ilk adımını atmış olduk. Konser için gittiğimiz her yerde gördüğümüz ilgi de bunun en önemli kanıtı” dedi.

Son Zeki Müren konserini Çeşme’de veriyor olmalarının kendileri açısından çok önemli olduğunu belirten Karahan, müzikseverlere yeni sezonun sürprizini de açıkladı. Karahan, yeni sezonda Türkiye’nin dört bir yanından türküleri çok sesli olarak seslendireceklerini belirterek “Karadeniz’den, Trakya’ya, Ege’den Akdeniz’e Doğu Anadolu’dan İç Anadolu’ya kadar her yöreden türküler üzerinde çalışıyoruz. İlk konserimizi de daha önce söz verdiğimiz üzere Diyarbakır’da yapacağız” dedi.

Zeki Müren şarkıları albümü çıkıyor

Zeki Müren’in söz ve bestesine imza attığı şarkıların yanı sıra Zeki Müren’in söylediği  şarkılardan oluşan geniş bir repertuar seslendiren Karahan, çok yakın bir zamanda bu çalışmanın albümünün de çıkacağını ve Türk müziğinin evrenselleşmesi adına önemli bir eksikliğin de giderilmiş olacağını belirtti. Karahan, konserde Zeki Müren’in hafızalardan çıkmayan “Şimdi Uzaklardasın”, “Elbet Bir Gün Buluşacağız” ve “Yaralı Gönül” gibi onlarca parçasının yanı sıra Sezen Aksu’nun ‘Masum Değiliz’ şarkısını da seslendirdi. Karahan, Çeşme halkının yoğun ilgisi nedeniyle iki kez ‘bis’ yaparak 12 ayrı kentten oluşan Zeki Müren şarkıları konserini bitirdi.

limak filarmoni orkestrasi cesme konseri-28.08.2018- Salih Güney

Salih Güney