LEYLA iLE MECNUN OPERASI SAHNEDE

Leyla ile Mecnun operasi-1Leyla ile Mecnun operası, Türkiye prömiyeri ile sanatseverlerle buluştu. Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye koyulan ve Azerbaycan Büyükelçiliği’nin katkılarıyla hazırlanan eserde Türk ve Azeri sanatçılar rol alıyor. Opera sahnesine uyarlanan Leyla ile Mecnun ’un Türkiye prömiyerini Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada, Azerbaycan Büyükelçisi Faig Bağırov, Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymabayev’in de aralarında bulunduğu sanatseverler izledi. Büyükelçi Bağırov yaptığı konuşmada; Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin her yıl daha ileri taşındığını belirterek, bu ilişkilerde kültür ve sanatın ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Bağırov, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen ‘Köroğlu’ operasının ardından ‘Leyla İle Mecnun’ operasının bu ilişkilerin kanıtı olduğunu dile getirdi. Bağırov, Leyla ile Mecnun efsanesinin yüzyıllarca çok geniş coğrafyalarda aşk hikayelerine ilham verdiğini sözlerine ekledi.

Üzeyir Hacıbeyli’nin 1908’de bestelediği; Fuzuli’nin mesnevi tarzındaki aynı adlı eserinden esinlenen Leyla ile Mecnun operasını Azerbeycanlı rejisör Prof. Dr. Eflatun Neimetzade sahneye koyuyor. Eserin orkestra şefliğini Prof. Fahrettin Kerimov üstleniyor. Leyla karakterini Selva Erdener ve Arzu Aliyeva; Mecnun karakterini ise Prof. Mensum İbrahimov ve İlkin Ahmedov canlandırıyor.

Leyla ile Mecnun operasi-Faig Bagirov-1

Faig Bagirov

Leyla ile Mecnun-operasi-Canseyit-Tuymabayev,Cennet Tuymabayev-1

Canseyit-Cennet Tuymabayev

mayatta.com’u sosyal medyada takip ediniz

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece mayatta.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.