KRALiÇE II. ELiZABETH’iN DOĞUM GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

Sir Dominic Chilcott, Mehmet ŞimŞek, Jane Lady Chilcott

Sir Dominic Chilcott, Mehmet ŞimŞek, Jane Lady Chilcott

Büyük Britanya Kraliçesi II. Elizabeth’in doğum günü nedeniyle İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nde kutlama düzenlendi.

Aynı Zamanda Birleşik Krallık Milli günü olan Kraliçe II. Elizabeth’in doğum günü kutlaması, Büyükelçi Dominic Chilcott ve eşi Jane Lady Chilcott ev sahipliğinde gerçekleşti. Kutlamaya Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanı sıra çok sayıda büyükelçi, yabancı misyon temsilcisi, askeri yetkililer ve davetliler katıldı. Kutlama davetinde, Britanyalı kadınların ilk oy kullanma hakkını kazanışının 100. yılı dolayısıyla hem Britanyalı hem de Türk kadınların başarıları da anıldı. Kadınların oy hakkı için vermiş oldukları mücadeleyi anlayabilmek için hem kendi dönemlerinin hem de gelecek kuşakların kadınları için birer örnek olmuş 50 İngiliz ve 50 Türk kadın öncünün hikayeleri elçilikteki panolarda yerini aldı.

İkili İlişkilerin önemi vurgulandı

Mehmet Şimşek, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye ile İngiltere ilişkilerinin çok güçlü olduğunu vurgulayarak, “Yaklaşık 500 yıl öncesine dayanan derin bir ilişkiye sahibiz. Bu güçlü ilişkimizi daha da geliştirmek ve derinleştirmekte kararlıyız” dedi. İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott ise 100 yıl önce İngiltere’de çok önemli bir seçim gerçekleştirildiğini belirterek, “1918 seçimleri Britanya’da kadınların kısmen oy kullanma ve milletvekili adayı olma hakkı kazandığı ilk seçimlerdi” diye konuştu.

Resepsiyon, Türk ve İngiliz mutfağından lezzetlerin ikram edilmesiyle devam etti.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9