KRALiÇE 2. ELiZABETH’İN 96. YAŞI KUTLANDI

ingiltere buyukelciligi qbp Jane Lady Chillcott, Faruk Kaymakci
İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen resepsiyonda Kraliçe 2. Elizabeth ‘in 96. doğum günü ve tahttaki 70. yılı (Platin Jübile) kutlandı.

Büyükelçi Dominick Chilcott ve eşi Jane Lady Chilcott’un ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanlığında İhracattan Sorumlu Devlet Bakanı Mike Freer’in yanı sıra çok sayıda büyükelçinin de aralarında bulunduğu binin üzerinde davetli katıldı. 

MİLLETLER TOPLULUĞUNUN DEVLET BAŞKANI

Büyükelçi Chilcott, Kraliçe’nin Birleşik Krallık ve 53 Milletler Topluluğu ülkenin devlet başkanı olduğunu söyleyerek, “Britanya tarihinde hiçbir hükümdar bu kadar uzun süre hizmet vermemişti. Daha da önemlisi hiçbir hükümdar, halkına bu kadar iyi bir hizmet etmemişti” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Yardımcısı Kaymakcı ise Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin yüzyıllar öncesine dayandığını belirterek, iki ülkenin NATO’da da önemli iki müttefik olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri Davul Bandosu bir konser verdi. Ankara’nın simgesi Atakule de Türkiye ve İngiltere bayrağı renkleriyle aydınlatıldı.