KRAL 3. CHARLES’İN DOĞUM GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

ingiltere krali 3. charles in dogumgunu-king birthday ankara 2023 - mayatta-15062023 / İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozayİngiltere Kralı 3. Charles ‘ın doğum günü için İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyon düzenlendi. İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris’in ev sahipliğinde gerçekleşen ” Kings Birthday Party 2023″e, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam’ın yanı sıra Ankara’da görevli yabancı misyon şefleri, iş insanları ve şehrin tanınan isimleri katıldı.

İngiltere Kralı 3. Charles’ın doğum günü sebebiyle Ankara’da düzenlenen resepsiyonda ev sahibi Büyükelçi Jill Morris konuklarını büyükelçilik konutunun girişinde karşıladı. Konuklar karşılamanın ardından konutun bahçesine alındı. Resepsiyon iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Büyükelçi Morris ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay, milli marşların okunmasının ardından birer konuşma yaptı. Morris, Kral 3. Charles’ın doğum gününü Ankara’da kutlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için başsağlığı ve Türk milletine geçmiş olsun dileklerini iletti.

king birthday ankara 2023 - mayatta-15062023

“Kralımızın bu ülkeye derin bir sevgisi var”

Morris, bu yılın Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. yüzyılının başlangıcı olduğunu ve Türkiye için muhteşem olmasını temenni ettiğini söyledi.

Kral 3. Charles ‘ın daha önce çok kez Türkiye’yi ziyaret ettiğine ve Kahramanmaraş merkezli depremlerle alakalı çabalarına atıfta bulunan Morris, “Kralımızın bu ülkeye derin bir sevgisi var.” dedi.

“Köklü İlişkilerimiz 500 Yıl Öncesine Dayanıyor”

Kral 3. Charles ‘ın doğum gününü kutlayan Bozay, Türkiye ve İngiltere arasındaki köklü ilişkilerin 500 yıl öncesine dayandığını söyledi.

Bozay ise, iki ülke ilişkilerinde başladığı tarihten bu yana çok yol katedildiğini ve her alanda çok yakın bir ortaklık geliştirdiklerini ifade etti.

king birthday ankara 2023 - mayatta-15062023 Dostlukların zorlu dönemlerde test edildiğini dile getiren Bozay, İngiltere’nin 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yardım için hızlıca ve kapsamlı şekilde harekete geçen ülkelerden biri olduğunu kaydetti. Bozay ayrıca, Türkiye ile İngiltere arasındaki mükemmel ilişkilerin iki ülke halklarının çıkarları doğrusunda gelişeceğinden emin olduğunu da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından konuklara İngiltere ve Türkiye’nin özel lezzetlerinden oluşan ikramlar sunuldu. Müzik ve dans eşliğinde devam eden kutlama geç saatlere kadar devam etti. İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nin Çankaya’dan Ankara manzarasına bakan bahçesine komşu olan Atakule’ye de İngiltere bayrağının renkleri ve Kral 3. Charles’in doğum gününü kutlama mesajı yansıtıldı.