KORONAVİRÜS SÜRECİNDE HAMİLELERE BESLENME ÖNERİLERİ

Diyetisyen-Elif-Melek-Avci-Dursun-mayatta

KORONAVİRÜS SÜRECİNDE HAMİLELER NASIL BESLENMELİ?

Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen SARS, MERS ve H1N1 gibi farklı tip koronavirüs salgınlarında, gebelik süreci nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflayan hamilelerin daha fazla etkilendiğini hatırlatan Uzman Diyetisyen Elif Melek Avcı Dursun, “Vaka sayılarının artış gösterdiği bugünlerde anne adaylarının vücut dirençlerini güçlendirebilmeleri için sağlıklı ve dengeli beslenmeye her zamankinden daha çok dikkat etmeleri gereklidir” dedi.
Koronavirüs, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılmaya devam ediyor. Bu artış, özellikle hamileleri ve yeni doğum yapan anneleri oldukça endişelendiriyor. Gebelik sürecinde meydana gelen hormonal düzensizliklerin kadınların bağışıklık sistemini zayıflattığını ve ilaç
kullanımlarının kısıtlı olması nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha savunmasız olduklarını dile getiren Uzman Diyetisyen Elif Melek Avcı Dursun, “Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen SARS ve MERS gibi farklı tip koronavirüs salgınlarında, hamilelerin daha fazla etkilendiği gözlenmişti. Bunun yanı sıra H1N1 grip salgınında da hamileler, daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalmıştı. Günümüzde tüm dünyada salgın şeklinde görülen COVID-19’un yol açtığı enfeksiyon, solunum problemleri başta olmak üzere, öksürük, ateş ve dispne olarak tanımlanan
nefes darlığı ile karakterize bir hastalıktır. Şiddetli vakalarda yaşam kayıplarına yol açan koronavirüs, anne adaylarının endişeye kapılmasına yol açabilir. Biliyoruz ki koronavirüs ile mücadelenin en önemli silahlarından biri güçlü bir bağışıklık sistemi. Bu nedenle anne adaylarının
pandemi süresince hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için beslenmelerine özen göstererek, bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaları gerekiyor” diye konuştu.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDEN ZAYIFLIYOR?

Anne adaylarının bağışıklık sisteminin gebeliğin ilk haftasından başlayarak, son haftasına kadar zayıflama eğilimi gösterebildiğine dikkat çeken Diyetisyen Dursun şunları söyledi: “Hamilelikte bağışıklık sisteminin zayıflaması hormonal düzensizlikler ile kendini belli eder. Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte mide bulantıları, halsizlik, ruh halinde değişiklikler gibi birçok değişim meydana gelir. Bir diğer yandan beslenme yetersizliği gibi etkenler de bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Çünkü vücut gerekli vitamin, mineral ve besin ögelerini hem anne hem de bebek için kullanır. Hamilelikte ortaya çıkan beslenme yetersizliği de bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Hamilelik sürecinde anne adayının çok gerekmedikçe ilaç kullanımı da kısıtlıdır. Bu nedenle her hangi bir enfeksiyonel hastalık durumunda iyileşmeleri çok daha zor olur. Anne adaylarının bağışıklık sistemlerini güçlendirebilmeleri için öncelikli çözüm, sağlıklı ve dengeli beslenme olmalıdır.”

HAMİLELİKTE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

Diyetisyen Dursun, anne adaylarının koronavirüs salgını sürecinde bağışıklık sistemlerini  güçlendirebilmek için şu tavsiyelerde bulundu:
 
“-Gebelik sürecinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için günde en az 2.5 litre su tüketilmelidir. Su içiminin artması, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra sindirim sistemi ile ilgili problemlerin de çözülmesine fayda sağlar.
 
-Gebelik sürecinde kabızlık sorunu yaşamamak için beslenme listenize kefiri eklemeyi ihmal etmeyin.
 
-Proteini yüksek olan yumurtayı günlük yemek listenize eklemelisiniz.
 
-Bağırsak florasını düzenleyen ev yapımı yoğurt, kefir, ayran ve peynirin gebelikte yoğun olarak tüketilmesi ve probiyotik alımının arttırılması önemlidir.
 
-Kırmızı et ve beyaz et olarak sayılan balık, haftada en az 2 kez tüketilmelidir. Kemik suyu da bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar.
 
-Hamilelik boyunca bebeğin sinir sistemine zarar verebilecek olan yüksek cıva içeren dip balıkları yerine alabalık, hamsi, sardalya ve somon balığı tercih edilmelidir.
 
-Turunçgillerden portakal, mandalina, greyfurt, nar gibi meyveler, A ve C vitamini anlamında vücuda destek sağlarken, içeriğindeki magnezyum ve kalsiyum vücudu güçlendirir.”

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Anne adaylarının beslenme listelerine mutlaka yeşil yapraklı sebzeleri de eklemeleri gerektiğinin önemine değinen Diyetisyen Dursun, “Brokoli, lahana, ıspanak, pazı, tere, roka gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyum ve demir açısından faydalı oldukları kadar potasyum da içerirler. Yeşil yapraklı sebzeler, aynı zamanda karaciğeri temizleyerek, detoks etkisi yaparlar. Bu grup besinler
yine renklerinden ötürü kansere karşı koruyucu etki göstermekle beraber, içerdikleri yüksek miktarlardaki C vitamini içeriğinden ötürü bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğan, sarımsak, keten tohumu gibi gıdalar hamilelikte bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek olur. Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerin tüketilmesi E vitamini alımını artırır ve tok tutar. Bu nedenle ara öğünlerinizde kuruyemiş tüketebilirsiniz” dedi. 

BU BESİNLERE DİKKAT!

Gebelerin sakatatlar, kabuklu deniz mahsulleri, konserve gıda, abur cubur, bol yağlı ve kızartılmış gıdalar tüketmekten uzak durması uyarısında bulunan Diyetisyen Dursun, şunları söyledi: “Gereksiz karbonhidrat, paketlenmiş gıdalar, işlenmiş şeker gibi besinler ise bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Anne adayları ve emziren anneler, kafein içeren kahve ve siyah çay gibi içeceklerden de uzak durmaya özen göstermelidir. Gebelik döneminde çok daha hızlı yorulan anne adayları, pandemi sürecinde uykuya her zamankinden daha fazla zaman ayırarak, bağışıklık sistemlerinin kuvvetlenmesine destek olabilirler.