KATY PERRY UNICEF’iN İYİ NİYET ELÇİSİ OLDU

katy perry unicef iyiniyet elcisi oldu

UNICEF Genel Merkezinde gerçekleştirilen özel bir törende dünyaca ünlü pop süperstar Katy Perry UNICEF’in en yeni İyi Niyet Elçisi olarak görevlendirildi.

Bu vesileyle özel olarak vurgulanan nokta, UNICEF’in dünyanın en güç durumdaki çocuklarının ve ergenlerinin yaşamlarını iyileştirmek amacıyla yaptığı çalışmalara gençlerin de dahil edilmesiydi.

Sesini Dünya Çocuklarına Duyuracak

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake yeni görevlendirme dolayısıyla yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Katy Perry esasen çocuklar için yaptığı çalışmalarla tanınıyor; biz de bundan böyle kendisinin UNICEF adına ‘kükremesini’ bekliyoruz. UNICEF’in en yeni İyi Niyet elçisi olarak aramıza katılmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz ve o olağanüstü sesini tüm dünyadaki çocukların ve gençlerin ortak sesi olarak dünyaya duyuruyoruz.”

Katy Perry UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak gençlerin kendi yaşamlarında en önemli saydıkları konuları dillendirmeleri ve bu sorunlara yönelik çözüm bulma çabalarına doğrudan katılmaları için çalışacak. Dışa dönük etkinliklerde özellikle en güç durumdaki çocuklara ve ergenlere odaklanacak. Bunların arasında derin yoksulluk içinde yaşayanlar; şiddet, istismar ve ihmalden etkilenenler, olağanüstü durumlar ve çatışma ortamlarında kalanlar yer alıyor.

Katy’nin düşünceleri ise şöyle: “Yardımlarımızla, gençlerin kendi yaşamlarını değiştirecek güce sahip olduklarına inanıyorum. İyi Niyet Elçisi olarak UNICEF’e katılmaktan büyük onur duyuyorum; farklı kökenlerden gelen, ancak ‘daha parlak bir gelecek’ umudunda ortaklaşan çocuklara ve ergenlere yardımcı olmak için elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım.”

Katy bu yılın başlarında UNICEF misyonu kapsamında dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Madagaskar’ı ziyaret etmiş, bu ülkedeki çocukların özellikle güç durumuna dikkat çekmişti. Ekim ayında UNICEF’in Dünya Kız Çocukları Günü kutlamasına katılan Katy hit parçası “Roar”ın kız çocuklarını esinlendirip onları geleceğin savunucuları olmaya özendirmeye yönelik yeni bir spotta fon müziği olarak kullanılmasına izin vermişti. 

Destek Vermeye Çağırdı

Katy Perry son olarak kendisini izleyen devasa sosyal medyayı UNICEF’in çocuklara yönelik acil yardım çalışmalarına destek vermeye çağırdı. Kasım ayı başlarında Filipinleri vuran Haiyan Tayfunundan etkilenen çocuklar da bu yardımlar kapsamında yer alıyor.

Uluslararası yıldız, UNICEF’in resmi hoş geldin etkinliği kapsamında düzenlenen biri soru-cevap oturumuna Lake ile birlikte katıldı. Bu oturumda moderatörlüğü UNICEF’in Etiyopya Ulusal Elçisi Hannah Godefa üstlendi.

29 yaşındaki şarkıcı böylelikle UNICEF İyi Niyet Elçilerinden oluşan etkileyici bir listeye de katılmış oluyor. Bu listede daha önce yer alanlar arasında şu kişiler de bulunuyor: Amitabh Bachchan, David Beckham, Harry Belafonte, Orlando Bloom, Jackie Chan, Mia Farrow, Danny Glover, Angelique Kidjo, Liam Neeson, Leo Messi, Sir Roger Moore, Vanessa Redgrave ve Susan Sarandon.

Oscar ödüllü büyük yıldız Audrey Hepburn ise UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak tüm dünyanın dikkatlerini üzerine toplamıştı. Hepburn bu görevinde aktör ve komedyen Danny Kaye’in izinden yürümüştü. Kaye , iyi Niyet Elçiliği kavramının öncüsü olup 1954’ten öldüğü yıl olan 1987’ye kadar bu görevde bulunmuştu.