FRANSIZ CUMHURBAŞKANI FRANCOiS HOLLANDE ANKARA’DA

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande Türkiye’yi ziyaret etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande Türkiye’yi ziyaret etti. 22 yıl aradan sonra Türkiye’ye resmi ziyarette bulunun ilk Fransız Cumhurbaşkanı Hollande, Çankaya Köşkü’nde törenle karşılandı.

Baş başa görüşen cumhurbaşkanları daha sonra heyetler arası toplantıya geçtiler. Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, 22 yıl aradan sonra Fransa’dan Cumhurbaşkanı düzeyindeki bu ilk ziyaretin tarihî değere sahip olduğunu söyledi. Ortak basın toplantısı öncesinde, başta enerji alanında olmak üzere iki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlendirecek birçok önemli anlaşmaya imza atıldı. Cumhurbaşkanı Gül, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ı ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile Türk-Fransız İş Forumu toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin son 10 yılda gerçekleştirdiği reformlara ve ekonomik gelişimine dikkat çekti. Türkiye ile Fransa arasındaki yeni ticaret hacmi hedefinin 20 milyar avro olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Teknolojisi, bilgisi, güçlü sanayisiyle Türk ve Fransız sanayicilerinin beraber iş yapmalarının önünde hiçbir engel görmüyorum” dedi.

Gül, Hollande Onuruna Resmi Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın onuruna Çankaya Köşkü’nde resmî akşam yemeği verdi. Yemeğe siyaset, iş ve sanat dünyasının ünlü isimleri de davet edildi. Çankaya Köşkü’nde resmî akşam yemeği veren Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretin tarihî önemine işaret ederek, “Bölgesel ve küresel meselelerle ilgili yakınlığımızın, ikili ilişkilerimize ve AB üyelik sürecimize pozitif biçimde yansıtılması gerekir. Modern Türkiye için Avrupa; ortak bir maziyi, ortak ilke ve değerleri, bölgesel ve küresel meseleler karşısında müşterek çıkarları paylaştığımız bir ortaklık projesidir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı konuşmada, Mitterrand’ın 1992’deki ziyaretinden 22 yıl sonra Fransa’dan ülkemize Devlet Başkanı düzeyindeki ilk ziyaretin gerçekleştiğine dikkat çekerek, bu ziyaretin, köklü bir mazisi bulunan ilişkilerin, tarihî derinliğine yakışır seviyelere taşınması bakımından mihenk taşı teşkil edeceğine inandığını belirtti.

TAYYIP ERDOGAN, ABDULLAH GUL, FRANCOIS HOLLANDE-2014-01-27-fransa-23-yemekRecep Tayyip Erdoğan

HUSNU OZYEGIN, ABDULLAH GUL, FRANCOIS HOLLANDE-2014-01-27-fransa-60-yemekHüsnü Özyeğin

 Kaynak: http://www.tccb.gov.tr