KANADA ’NIN BAĞIMSIZLIĞININ 152. YILI ANKARA’DA KUTLANDI

Kanadanin bagimsizliginin 152 yili-Christopher John Cooter -Karen Blumenschein-Zehra Zümrüt Selçuk

Christopher John Cooter -Karen Blumenschein-Zehra Zümrüt Selçuk

Kanada ’nın Bağımsızlığının 152. Yılı Ankara’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Christopher John Cooter ile eşi Karen Blumenschein’in ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanı sıra ülkemizde görevli büyükelçiler, diplomatlar, bürokratlar, işinsanları ve sanatçılar katıldı.

Kanada’nın bağımsızlığının 152. Yılı sebebiyle düzenlenen resepsiyonda, Büyükelçi Cooter konuklarını girişte karşıladı. Bakan Selçuk’un gelmesiyle iki ülkenin milli marşları okunarak resepsiyon başladı. Ev sahibi Büyükelçi ve Bakan Selçuk birer konuşma yaptı. Bakan Selçuk: “Kanada ile 2018 yılında 3 milyar doları aşan ikili ticaret hacmimiz sevindirici olmakla birlikte yeterli değildir. Bu amaçla Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine vakit kaybetmeksizin başlamamızın yararlı olacağını düşünüyoruz” dedi. Resepsiyona Bakan Selçuk’un yanı sıra çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ile iş, sanat ve akademi çevrelerinden isimler katıldı. Selçuk, Kanada ile diplomatik ilişkilerin tarihi temellere dayandığını ve iki ülke arasındaki dostluk bağlarının gelişerek sürdüğünü, Kanada Milli Günü ve Toronto Raptors basketbol takımının NBA şampiyonluğunu münasebetiyle Kanada’yı tebrik ettiğini söyledi.

Büyükelçi Cooter da konuşmasında, çevre koruma, ekonomi ve teknoloji alanına ülkesinin çok ileri olduğunu; yapay zeka alanında da dünyada üçüncü sırada bulunduğunu belirtti. “Bunu, dünyanın en yüksek oranıyla, Kanadalı yetişkinlerin yüzde 55’inin yüksek öğrenim almasına borçluyuz. Dış politikamız iki dilli ve çok kültürlü demokrasi anlayışımızı yansıtıyor. Bu bağlamda Türk kökenli Kanadalıların sayısı gittikçe artmakta. G20 ve NATO’da ortağımız Türkiye kilit rol oynamaktadır” sözlerini söyleyen ev sahibi Büyükelçi, Eşi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile birlikte milli gün pastasını kesti.

Eğlence ile devam eden kutlamada, Kanada’ya özgü lezzetler konuklara ikram edildi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5