KALBİNİZİ VE BEYNİNİZİ FINDIK YİYEREK KORUYUN

KALBİNİZİ VE BEYNİNİZİ FINDIK YİYEREK KORUYUN

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr. Nezihi Küçükarslan, Günde bir avucu geçmeyecek şekilde fındık tüketmenin, beyin sağlığını koruduğu ve halk arasında “bunama” olarak bilinen hastalığı önlemeye yardımcı olduğu söyledi.

insanların yaşam süreleri uzadıkça, “demans” (bunama) olarak adlandırılan rahatsızlığın görülme sıklığının da arttığını belirteren Nezihi Küçükarslan, “Alzheimer hastalığı demansa yol açan hastalıkların başında geliyor. Oran 60 yaşındaki kişilerde yüzde 1 iken, 90 yaşın üzerindeki bireylerde bu yüzde 50’nin üzerindedir” dedi.

Doymuş yağlardan uzak beslenmenin kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde önemli olduğunu vurgulayan Küçükarslan, doymamış yağların kalbi koruduğunu da söyledi.  Dr Küçükaslan: ”Yapılan araştırmalar bize göstermiştir ki fındık doymuş yağlardan az doymamış yağlardan zengin bir besin, yani kalbimizi korumamız için ideal bir besin maddesi. Tansiyonu, kalp krizlerini önlemesi ve damarları kuvvetlendirmesi de fındığın diğer faydaları. İçindeki doymamış yağlar sayesinde total kolesterol ve kötü huylu kolesterol dediğimiz ‘LDL’ oranlarının görülür oranda azalmasını sağlıyor.”

Beyin için de faydalı

Prof. Dr. Nezihi Küçükarslan, uluslararası alzheimer araştırmalarında hastalığın beyinde ‘amyloid’ adlı bir maddenin birikmesiyle ortaya çıktığının anlaşıldığını ifade ederek, “Bu madde amyloid plakları oluşturuyor ve sonuçta halk arasında bunama denilen hastalık meydana geliyor. Yüksek seviyede iyi huylu kolesterol ve düşük seviyedeki kötü huylu kolesterol kalbi ve damar sistemi korurken aynı zamanda amyloid adı verilen bu maddenin başlangıcı olan appoprotein ve beta-amyloid oluşumunu da azaltmakta” diye konuştu.

Nezihi Küçükarslan, “Demir, bakır, selenyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko, gibi minerallerin doğal kaynağı olan fındık, kalbimizin yanı sıra beyin ve sinir sistemimizi de koruyor. Kalp hastalıklarından ve bunamadan korunmak istiyorsanız günde bir avuç fındığı ihmal etmeyin” dedi.