GAGAVUZYA ’DAN KKTC’YE CUMHURİYET NİŞANI

Gagavuz dan Cumhuriyet Nisani (2)Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Gagavuzya Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde; Gagavuzya ’nın başkenti Komrat’ta Halk Temsilcileri, Avrupa Birliği Moldova Büyükelçisi, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Macaristan, Polonya, Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülkelerin Moldova büyükelçilerinin de yer aldığı törene katıldı.

GagavuzyaCumhuriyeti’nin gelişmesindeki önemli katkılarından dolayı, Gagavuzya’nın ilk iki cumhurbaşkanının yanı sıra Dr. Suat İ. Günsel’e de, en yüksek devlet ödülü olan “Gagavuzya Cumhuriyet Nişanı” verildi.

Kutlamalar çerçevesinde gerçekleşen törende, Gagavuzya Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve gelişmesindeki önemli katkılarından dolayı, Gagavuzya’nın ilk iki cumhurbaşkanının yanı sıra Dr. Suat İ. Günsel’e en yüksek devlet ödülü olan “Gagavuzya Cumhuriyet Nişanı” verildi. Sadece kuruluşu ve gelişmesinde önemli katkıları olan Gagavuz vatandaşları için tahsis edilen “Cumhuriyet Nişanı”; Dr. Suat İ. Günsel’e, Fahri vatandaş statüsü ve Gagavuzya’nın gelişmesinde önemli katkılarından dolayı takdim edildi. Dr. Suat İ. Günsel’e daha önce Azerbaycan’da ve Gagavuzya’da takdim edilen devlet nişanlarından “Cumhuriyet Nişanı”, devletin kendi vatandaşlarına verdiği en yüce ödül olarak kabul edilmekte.