ELYSEE ANTLAŞMASI’NIN 55. YILI ANKARA’DA KUTLANDI

Elysee Anlaşması’nın 55. Yıldönümü Ankara’da özel bir yemek düzenlendi.

Fransa ve Almanya arasında 1963 yılında imzalanan Elysee Antlaşması’nın 55. yıldönümü nedeniyle iki ülke büyükelçiliği, ‘Alman-Fransız Gala Yemeği’ düzenledi. Gecenin ev sahipliğini Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Rezidansı yaptı. Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann ve eşi Marion Maria Antonia Erdmann ile Fransa Büyükelçisi Charles Fries konuklarını ağırladı.

FRANSA VE ALMANYA YAŞLI BİR ÇİFT GİBİ

Alman Büyükelçi Erdmann, “Fransa ve Almanya arasında tam 55 yıl önce imzalanan bu antlaşma, iki ülke arasında yüzyıllar süren düşmanlığın ve savaşların sona ermesini sembolize ediyor. Fransa ve Almanya olarak 55 yıldır birlikte çalışıyoruz ve ortaya koyduğumuz başarılar bizler için gurur kaynağı” diye konuştu. Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Fries de Almanya ve Fransa arasındaki dostluğun temelinin Elysee Antlaşması’yla atıldığını söyleyerek, “Bu anlaşma sadece Almanya ve Fransa arasındaki bir dostluk anlaşması değil, aynı zamanda Avrupa projesinin hizmetinde olan bir ortaklık. Fransa ve Almanya yaşlı evli bir çift gibidir esasında. Her zaman aynı fikirde olmayabiliriz. Bazen hiçbir şekilde anlaşamayabiliriz. Ama yaşlı çiftler gibi her zaman bir ortak nokta, uzlaşı bulmanın yolunu arıyoruz” dedi.

ALMAN ŞARAP GÜZELİ

Yemekte Fransız Büyükelçiliği konutunun baş aşçısı Francois Rochedreux ile İstanbul Hilton otelinin baş aşçısı Andreas Scheuregger’in hazırladığı yemekler sunuldu. Alman Şarap Prensesi Charlotte Freiberger de, yemeğe katılan isimler arasında yer aldı.

Sayfalar: 1 2 3 4