DOĞRU GÖZLÜKLE GÖZ KAYMALARININ ÖNEMLİ BİR KISMI DÜZELTİLEBİLİR

 

Dünyagöz Hastanesi Ankara - Doç. Dr. Doğan Ceyhan - Çocuklarda şaşılık ve göz kaymalarıDoç. Dr. Doğan Ceyhan, şaşılık hakkında bilgi veriyor. şaşılık genellikle 2-3 yaş aralığında ortaya çıkıyor.

Her yaşta tedavisi mümkün olan şaşılık; uygun gözlük kullanımı, gözün çalıştırılması veya ameliyat gibi yöntemlerden biriyle tedavi edilmezse görme tembelliğine yol açıyor. Erken teşhis ve tedavi ile şaşılıkta başarılı sonuçlar sağlanabiliyor. Dünyagöz Ankara’dan Doç. Dr. Doğan Ceyhan, şaşılık hakkında bilgi veriyor.

Göz kaymaları ( şaşılık ), iki gözün aynı noktaya bakmaması durumudur. Şaşılık problemi bebeklikten erişkin yaşlara kadar geniş bir yaş grubunda görülebilir. Bu problemin oluşturduğu iki temel sorun bulunur. Bu sorunlardan ilki, özellikle okul çağından itibaren dış görünümle ilgili sorun yaşanmasıdır. İkinci önemli sorun ise kayan gözde tembellik yani görme kaybı oluşmasıdır.

Göz kaymaları, her iki gözün birlikte çalışma yeteneğinin zayıf olması nedeniyle oluşur. Bu zayıflık bazen bir gözün iyi görmemesi sonucu ortaya çıkar. Bunun yanında gözleri birlikte hareket ettiren beyin merkezlerinin etkisi olduğu da düşünülmektedir. Göz kasları ve çevresindeki yapıların anormal yapısı da göz kayması oluşturabilen bir faktördür.

Göz kaymalarının bir grubu ilk bir yaş içinde ortaya çıkar. Bu kaymalar büyük çoğunlukla içe doğru kaymalardır ve tedavisinde öncelikle botoks uygulaması gittikçe daha çok kabul gören bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Botoks uygulaması yararlı olmazsa, ameliyatın en geç

1,5-2 yaşına kadar yapılması gereklidir. Bebeklik çağında ortaya çıkan göz kaymalarında çoğunlukla bir ameliyat ile kabul edilebilir derecede düzeltme sağlanır. Fakat bir kısmında birden fazla ameliyat gerekebilir.

Sayfalar: 1 2