KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLAR İÇİN DANS

danset sahne sanatlari styx-cermodern-mayatta

Danset Sahne Sanatları Merkezi’nin hazırlayıp sunduğu ‘Styx’ isimli gösteri Ankara Cermodern’de sahnelendi.

Burcu Biricik, Özgür Çevik, Sami Levi, Demet Şaşmaz gibi isimlerin de destek verdiği gecede, Irmak Ünal da dans etti. Gösteri, Koruyucu Aile ve Evlat Edindirme Derneği yararına düzenlendi.

Nur Sonbahar’ın koreografisini üstlendiği ‘Styx’ isimli gösteri izleyicisiyle buluştu. Gösteriye Burcu Biricik, Özgür Çevik, Sami Levi, Demet Şaşmaz ve Irmak Ünal da destek verdi. Irmak Ünal, gösteride genç dansçılarla birlikte dans etti. Modern toplumun, bireyleri birbirinden uzaklaştırması, sevgisizleştirme, ötekileştirme gibi konulara değinen ve eleştirel bir bakış açısı sunan gösteri, izleyenlerden büyük beğeni kazandı.

HER ÇOCUĞUN KORUMMA HAKKI VAR

Gösteri öncesi konuşan Koruyucu Aile ve Evlat Edindirme Derneği Başkanı Ülkü Aydeniz, koruyucu ailenin ne olduğunu birçok insanın bilmediğini ve bu gösteriyle farkındalık yaratmak amaçladıklarını söyledi. Aydeniz, Türkiye’de 17 bin çocuğun korunmaya muhtaç olduğunu ve bunun sadece 5 bin kadarının koruyucu ailelerin himayesinde olduğunu belirtti. Gelişmiş ülkelerde koruyucu aile oranının yüzde 85 olduğunu aktaran Aydeniz, çocukların korunma haklarının olduğunu ve aile yanında yetişen çocukların gelişiminin yetiştirme yurtlarında kalan çocuklardan çok daha iyi olduğunu ifade etti. Kendisinin de koruyucu anne olduğunu dile getiren dernek başkanı, “Çocukların sevgiyle büyümesi gerekiyor. Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bireyler yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.