91. GAZi KOŞUSU ‘NUN ŞAMPiYONU PiANO SONATA

91. Gazi Koşusu Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu.

2400 metrelik çim pistte gerçekleştirilen Gazi Koşusu’nda 18’i erkek, 1’i dişi olmak üzere toplam 19 üç yaşlı İngiliz tayı birincilik mücadelesi verdi. 91.Gazi Koşusu’nda Oğuz Yalçın’ın sahibi olduğu Piano Sonata isimli safkan, jokeyi Ahmet Çelik’le 2.27.74’lük derece yaparak birinci oldu.

91. Gazi Koşusu’nu kazanan atın sahibi Oğuz Yalçın koşu sonrası yaptığı açıklamada; “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adına düzenlenen bu önemli kupayı kazanmak bu yıl bize nasip oldu. Tarifi imkansız mutluluk içindeyim. Safkanımız Piano Sonata çiftlik zamanlarında bize farklı bir tay olduğunu hissettirmişti. Jokeyimiz Ahmet Çelik galobunu yaptıktan sonra safkanımızı çok beğendiğini ve bize rahat olmamız gerektiğini söyledi. Bu galibiyet sevincini yaşamamızda emeği geçen başta tayımızın yetiştiricilerine ve tüm ekibime teşekkür ediyorum” dedi.

Şampiyon jokey Ahmet Çelik, 2015 yılında Renk, 2016 yılında Graystorm’dan sonra Piano Sonata ile bu koşuyu üst üste kazanarak, 1971 yılında Minimo, 1972 yılında Akkor ve 1973 yılında ise Karayel ile üç yıl üst üste bu koşuyu kazanan Ekrem Kurt’un rekorunu egale etmiş oldu.

Bayram coşkusu içinde gerçekleşen Gazi Koşusu, Veliefendi Hipodromu’nda da renkli görüntülerin yaşanmasına da neden oldu. Türkiye Jokey Kulübü tarafından organize edilen bu özel güne katılan aileler, çocuklarıyla beraber hem unutulmaz anlara tanıklık etti hem de keyifli vakit geçirdi. Veliefendi Hipodromu’nun yeşillikler içindeki bahçesinde düzenlenen çocuk atölyeleri, müzik dinletileri, yine çocuklar için düzenlenen özel tiyatro gösterimi ile eğlenceli bando performansı 91. Gazi Koşusu’nun heyecanını bayram coşkusuyla buluşturdu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına, 1927 yılından beri kesintisiz olarak düzenlenen yarış Türk yarışçılığının derbisi olarak nitelendiriliyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7