ÇİN İPEK NAKIŞ VE HEYKEL SERGİSİ ZİYARETE AÇILDI

dragon boat festivali cin ipek nakis ve heykel sergisi zulfu livaneli kultur merkezi 12062024 mayatta
Dragon Boat Festivali kapsamında düzenlenen “Çin İpek Nakış ve Heykel Sergisi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde açıldı.

Dragon Boat Festivali (Ejderha Teknesi Festivali) kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye Çin Dostluk Vakfı, CGTN Türk ile Çankaya Belediyesi işbirliği ile hazırlanan sergi, sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü. Her yıl yaz gün dönümünde gerçekleşen ve Çin takvimine göre beşinci ayın beşinci gününe denk gelen bir Çin bayramı olan Dragon Boat Festivali, geleneksel kültürün aktarılması açısından büyük bir rol oynuyor.

İpek nakış ve heykeller beğeni topladı

Açılış konuşmalarını Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Elçisi Cong Song ve Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yaşar’ın gerçekleştirdiği sergide Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sinoloji Bölümü öğrencilerinden oluşan bir koro da Çin’in geleneksel giysileri eşliğinde Çin ezgilerinden oluşan dinleti gerçekleştirdi. İpek nakışları ve heykelleriyle ön plana çıkan sergi, Çin’in zengin ve kadim kültürel mirasını ve sanat ruhunu ziyaretçilerin beğenisine sunmayı hedefliyor.

Sergi, Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde 14 Haziran tarihine kadar saat 09.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.