BAĞIMSIZLIĞIN 200. YILINDA RENKLİ KUTLAMA

Brezilya ‘nın bağımsızlığının 200. yıl dönümü CerModern’de düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyonda Graça Seligman’ın “Brezilya: İhtişam ve Çeşitlilik” isimli fotoğraf sergisinin açılışı da yapıldı.

Resepsiyonun ev sahipliğini Brezilya ’nın Ankara Büyükelçisi Carlos Martins Ceglia yaptı. Geceye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı’nın yanı sıra çok sayıda büyükelçi, yabancı misyon temsilcisi, askeri yetkililer ve davetliler katıldı.

Gecede konuşan Büyükelçi Ceglia, bağımsızlığın Brezilyalılar için ekonomik kalkınma, kapsayıcılık ve sadece bir grup için değil herkes için eşit haklar yolunda mücadele anlamına geldiğini ifade ederek, “Bu, biz buradayız, kendi değerlerimiz ve yaşam biçimimiz var ve saygı görmek istiyoruz demek. Dünya kendi kurallarını dayatan, nasıl davranmamız veya düşünmemiz gerektiğini söyleyen bir grup ülkeye ait değil” dedi. Kaymakcı ise iki ülke arasında ticaret, turizm, politika gibi ilişkilerin üst düzeyde olduğuna değindi. Bakan Yardımcısı Kaymakcı, Türk ve Brezilya dizileri ile futbolun iki ülkeyi birbirine yaklaştıran unsurlar olduğuna değindi.

Konuşmaların ardından Faruk Kaymakçı ve Büyükelçi Carlos Martins Ceglia, Graça Seligman’ın “Brezilya: İhtişam ve Çeşitlilik” isimli fotoğraf sergisini gezdi. Sergi 16 Ekim’e kadar CerModern’de ziyaretçilerini ağırlayacak.

‘Muzenza’ capoeira topluluğu, gecede yaptığı gösteriyle büyük beğeni kazandı.