BESiNLERiN RENKLERiNiN MUCİZEVİ ETKİSİ

BESINLER VE RENLERI (18)

Sebze meyvelerin renklerinin mucizevi etkilerini bilmenizde yarar var… Bu sunumu okuduktan sonra, sofralarınızda gökkuşağı gibi yemekler hazırlamak isteyeceksiniz.

Lutein, yeşil renkli bitkilerde bulunan bir pigmenttir. Aslında rengi sarı ama daha çok yeşil renkli sebzelerde bulunuyor ve onlardaki klorofil maddesiyle birleştiği için yeşil görünüyor.

Güçlü bir antioksidan olan lutein, hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkilerinden koruyor. Katarakt gibi çeşitli göz hastalıklarına karşı savaşıyor.

Toksinlerden arındırıcı özelliği var. Karaciğerin salgıladığı faydalı enzimlerin miktarını artırıyor. Kanser ve kalp hastalıklarından da koruduğu söyleniyor.

Kabak, salatalık, bezelye, kivi, kıvırcık salata, ıspanak, bakla, avokado, brokoli, lahana, Brüksel lahanası vb…

Beta karoten vücudumuz için çok önemli olan A vitamininin yapı taşıdır, yani aldığımız beta karoten vücudumuzda A vitaminine dönüşür.

Araştırmalar, kanser, damar sertliği ve katarakt gibi hastalıkları önlediği yönünde sonuçlar veriyor.

Sağlıklı gözler ve sağlıklı bir cilt için bol miktarda beta karoten almak gerekiyor. Ayrıca güçlü bir antioksidan olduğu için hücreleri erken yaşlanmadan koruyor.

Kayısı, kavun, havuç, mango, balkabağı, limon, portakal, armut, mandalina, greyfurt gibi meyve ve sebzelerde bulunuyor.

Antosiyanin kırmızı-mor renkli sebze ve meyvelerde ayrıca tüm mor çiçeklerde, sonbaharda görülen, morumsu yapraklı ağaçlarda bulunan, renk verici bir maddedir.

Antosiyanin içeren mor renkli besinler çok güçlü antioksidan yani hücre yaşlanmasını önleyici özelliklere sahipler.

Sağlıklı dokuları ve hücreleri korur böylece kanser ve kalp hastalıklarına riskini azaltırlar.

Patlıcan, böğürtlen, üzüm, kırmızı lahana, mürdüm eriği, pancar, kırmızı turp….

Alisin özellikle sarımsakta yoğun olarak bulunan bir çeşit tiyosülfanat. Sarımsağın ezilmesiyle açığa çıkıyor. Önemli bir özelliği de kokusu…

Çok güçlü anti bakteriyel özellikler içeren alisin, pek çok enfeksiyon üzerinde etkili. Alisinin yanı sıra “flavanoid” olarak adlandırılan diğer faydalı maddeleri de içeren beyaz renkli besinler, çeşitli hastalıklara ve tümörlere karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Pırasa, turp, sarımsak, mantar, soğan, kereviz vb…

Likopen kırmızı sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunan karoten familyasına ait kırmızı renkli bir pigmnet.

Araştırmalar, likopenin kansere karşı güçlü bir savunucu olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, özellikle prostat ve göğüs kanserinden korunma için likopen içeren besinlerin tüketilmesini tavsiye ediyor.

Likopenin bir özelliği de, faydalarının pişirilince artması.

Domates, karpuz, nar, çilek, kırmızı biber vb…

kaynak: tr.msn.com