TASARIMCI BAŞAK CANKEŞ BASHAQUES’İ TANITTI

basak cankes-bashaques- the truth-24.01.2019Moda ve sanatı biraraya getiren Tasarımcı Başak Cankeş , yeni koleksiyonu Bashaques’i Zorlu PSM’de gerçekleştirdiği şovda izleyiciyle buluşturdu.

The Truth adlı şov kapsamında moda, performans sanatı ve el sanatlarını harmanlayan Cankeş, kendi tasarladığı senaryonun metaforik öğeleri sayesinde yeni dünya düzeninin toplumsal farkındalıklarımızı hızla değiştirmesine özeleştirel bir gönderme yaptığını belirtti.

Koleksiyon sunumlarını belli hikayeler çerçevesinde şovlara dönüştüren tasarımcı, The Truth ile moda kavramının birçok farklı bileşeni nasıl birer kuklaya dönüştürdüğüne dikkat çekerken, moda şovlarının arka planında sarf edilen emeğin de altını çizdiği. 150 kişilik bir ekiple gerçekleştirilen şovun kadrosunda makyaj artistleri, saç tasarımcıları, terziler, modelistler, atölye çalışanları ve 15 tiyatrocunun yanı sıra, 40 kişilik gönüllü ekibi de yer aldı. Modanın dayattığı beden, cinsiyet, ırk ve yaş gibi kalıplaşmış normlara kafa tutan şovun senaryosu ve sanat yönetmenliğini de Başak Cankeş üstlendi.

Tasarımcı, The Truth için geleneksel deri oyma sanatıyla üretilen yorgan, tablo ve 3000 metrelik deri ipten örülen bir elbiseye bu sanatçılarla birlikte imza attı. Şovun tamamı boyunca karşınıza çıkan, gerçek ve sahte olan arasındaki tekinsiz ilişkiyi irdeleyen özgün desenlerin yer aldığı tasarımlarda süet ve derilere ağırlık verdi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5