AVUSTURYALI SANATÇI RENATE GRAF ANKARA’DA SERGİ AÇTI

Renate Graf sergi acilisi cermodern -mayatta- 28.02.2022
Avusturyalı Fotoğraf sanatçısı Renate Graf ’ın “İpek Yolu’nda ve Zamanda Geriye Yolculuk” adlı sergisinin açılışı CerModern’de yapıldı

Sergi açılışına Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro, Avusturya Büyükelçisi Johannes Wimmer, Portekiz Büyükelçisi Jaime Van Zeller Leitao, Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaastenied, Brezilya Büyükelçisi  Carlos Martins Ceglia ve BM Mülteci Örgütü Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc katıldı.

Avusturya Büyükelçisi Johannes Wimmer açılışta yaptığı konuşmada Avusturya Büyükelçiliği’nin Renate Graf sergisini Ankara’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek “İpek Yolu’nda ve Zamanda Geriye Yolculuk sergisi bizleri Orta Asya’dan Anadolu’ya görsel ve duyusal bir geziye çıkarıyor, aynı zamanda iklim değişikliğinin tüm bu coğrafyalara etkilerini Renate Graf’ın eşsiz objektifinden görmemizi sağlıyor” diye konuştu.

Bir kaç hafta önce Türkiye’ye gelerek göreve başlayan Fransa Büyükelçiliği Kültür Etkinlikleri ve İşbirliği Müsteşarı ve Institut français Türkiye Genel Müdiresi Sylvie Lemasson ise konuşmasında 2022 kültür – sanat sezonunu Frankofon bir sanatçının bu görkemli sergisi ile açmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek “sergide yer alan fotoğraflar hepimizi Renate Graf’ın evrenine çekerek devasa boyutları ve estetikleri ile büyülüyor; aynı zamanda da iklim değişikliği gerçeğini kararlı bir şekilde vurgulayarak bireysel ve toplu olarak, ülke ülke ve Avrupa Birliği olarak çevreyi korumak için harekete geçmemiz gerektiğini anlatıyor” diye konuştu.

renate graf cermodern sergisi acilisi - 28.01.2022 (2)
Renate Graf Öğrenciyken İstanbul’u Ziyaret Etti

Çalışmalarıyla geniş beğeni toplayan Fotoğraf Sanatçısı Renate Graf ise öğrencilik döneminde ziyaret ettiği İstanbul’u, “İstanbul gezisi ve bu şehrin inanılmaz çeşitliliğini, kutsalı ve kafiri bir arada kefedişim ve kulağımda uzun sure yankılanmaya devam eden uğultu ve o günden beri içinde titremeye devam eden bir büyüdür” sözleriyle anlattı. ”elbette gördüklerimizi paylaşmak ve anlatmak için geri dönmek de gerekir. İşte bizim bu sergide yaptığımız da budur” diyerek sözlerine devam eden sanatçı Ankaralıları fotoğraflarını görmeye davet etti.

Kaşif Gibi Hissettim”

Sergiyi ilk olarak 2021 yılında Özbekistan’ın Taşkent şehrinde açtığını belirten Renate Graf: “1993 yılında başladığım bu büyük yolculuk Çin, Özbekistan, Kazakistan, Hindistan’dan geçerek Anadolu’nun topraklarında son buldu. O dönemlerde 25 yaşındaydım ve dünya çok farklı bir yerdi. Yolculuğum boyunca gezdiğim yerlerde oraları ilk keşfeden benmişim gibi hissettim, tıpkı 19. yüzyıldaki kaşifler gibi. Bu yolculukta çektiğim fotoğrafların bazıları ilk defa bu sergide sergileniyor.”