ATATÜRK’ÜN HİÇ GÖRÜLMEMİŞ FOTOĞRAFLARI

ataturk 38

“Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Arşivi’ndeki Fotoğraflarla Atatürk ve Cumhuriyet” adlı albüm, 30 Ağustos Zafer Bayramı arifesinde Atatürk’ün daha önce görülmemiş fotoğraflarını ortaya çıkardı.

Ankara Üniversitesi arşivlerinden derlenen albüm, yüzde 80’den fazlası Atatürk’ün şimdiye kadar görülmeyen ve Türkiye’nin dört bir yanında çekildiği 213 fotoğrafından oluştu. Latife Hanım’ın farklı farklı fotoğraflarda Atatürk’ün arkasından kaşlarını kaldırıp gerçekleştirdiği duygu dolu bakışlar, Atatürk’ün Alman Pointer cinsi Foks adlı köpeği ile birlikteki halleri ve bir trenin özel balkonunda duruşu, albümdeki fotoğraflardan çarpıcı anekdotlar oldu.

ESER VÜCUDA GETİRİLDİ

Kullanılan fotoğraflarla ilgili olarak albümde mekân, unvan, kişi ve görevleri ile zaman açıklaması yapılarak klasik albüm anlayışından çıkılıp adeta bir eser vücuda getirildi.

Prof. Dr. Bilge Sükan ve Yrd. Doç. Dr. Necdet Aysal’ın hazırladığı albümle ilgili ayrıca şu başlıklar dikkat çekti:

– Albümün çalışmalarına 1998’de başlandı.

– Fotoğraflardaki bazı tarihi kişiliklerin ve tarihlerin saptanmasında Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’den yardım alındı.

– Albümde, yüz hatları net olarak ayırt edilemeyen ve kimlikleri kesin olarak belirlenemeyenler için yanlış isim vermek yerine hiçbir bilgi verilmemesi tercih edildi.

– Fotoğrafların altında unvan ve görev bilgileri verilirken orijinal (Osmanlıca) adlandırmaları yerine genç kuşağın anlaması açısından Türkçe karşılıkları kullanıldı.

ataturk 40

REKTÖR: “DEPOLARDAN ÇIKARILMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş ise albümle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Türk çağdaşlaşma sürecinin daha iyi anlaşılması, algılanması ve anlatılmasında Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait fotoğraflar vazgeçilmez tarihi materyallerdir. Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Arşivimizde hem bilimsel hem de popüler bağlamda tüm ilgili çevrelerin bakış açılarını geliştirebilecek çok sayıda fotoğraf bulunuyor. Fotoğrafların depolarından çıkarılarak araştırmacıların hizmetine sunulması ve kamuoyu ile paylaşılması, üniversitenin toplumla iletişimi açısından büyük önem arz ediyor. Söz konusu albüm bu amaçlarla oluşturuldu.”