ARTANKARA SANAT FUARI KAPILARINI AÇTI

7. ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, kapılarını sanatseverlere açtı. Fuarda bine yakın sanatçının eserleri yer alıyor. Resim ve heykelin öne çıktığı fuar, sanatın farklı disiplinlerini Ankaralılarla buluşturuyor. 

Congresium’da düzenlenen açılış törenine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ATO Başkanı Gürsel Baran,  Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç’ın yanı sıra bazı büyükelçiler ve çok sayıda davetli katıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Uzun bir aradan sonra bizi birleştiren ve iyileştiren sanat vesilesiyle bir araya geldik. Elbette tedbirlerin bir arada uygulandığı bu salonda birlikte olacağız” dedi. “Hipokrat ‘Sanat sonsuz, hayat kısa’ demişti. Biz bu nedenle pek çok etkinliğe devam ediyoruz. Sanat ruhumuzu besliyor, insanı iyileştiriyor.” ifadesini kullanan Yavuz, Bakanlık olarak salgın dönemde CSO ve Resim ve Heykel Müzesini Ankara’ya kazandırdıklarını dile getirdi.

GRİLİKTEN KURTULMANIN YOLU SANATA DESTEK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kültürü geliştirmek adına pek çok etkinliğin yapılamadığını, ama proje hazırlamaya devam ettiklerini söyledi. “İstanbul Kültür Sanat Vakfı, İstanbul’da yıllardır çok güzel işler yapıyor. Biz de Ankara’da benzer bir vakıf kurmak için çalışmalarımızı yapıyoruz. İnşallah sanatın kültürün Ankara’da uluslararası anlamda devam etmesi için çalışmalarımız devam ediyor.” diyen Yavaş, Ankara’da sanatın her türlüsüne destek verilmesi gerektiğini, sanat filmleri festivaline destek olduklarını dile getirdi.
Yavaş, “Ankara gri bir kenttir’ diyenlere de kızıyoruz. Ankara’yı renklendirmenin, grilikten çıkarmanın yolu da sanata destek olmak. Sanat bu kadar Ankara’da önemsenseydi kenti katletmezdik. İki katlı binaların yanına koca koca binaları dikmezdik” ifadesini kullandı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9