ARTANKARA ÇAĞDAŞ SANAT FUARI BAŞLADI

ArtAnkara 8.Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı başladı. 4 bin 500’ün üzerinde eserinin yer aldığı fuarın açılışında sanat, siyaset ve koleksiyonerler yer aldı.

ATO Congresium’daki ArtAnkara 8. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarının açılışında ödül töreni düzenlendi. Açılışa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, eski bakanlardan Şevket Bülent Yahnici, sanatçı Bedri Baykam ve oyuncu Güven Kıraç gibi çok sayıda isim katıldı. Gecede ‘Kurum Onur Ödülü İmoga Müzesi’ne, ‘Sanatçı Onur Ödülü’ Zafer Gençaydın’a ve ‘Sanata Katkı Ödülü’ Lucien Arkas’a verildi. 102 galeri, müze, üniversitenin stant açtığı fuara bini aşkın sanatçı 4 bin 500’ün üzerinde eserle katıldı. Fuarda resim, heykel, seramik, özgün baskı, fotoğraf, dijital art, enstalasyon, kavramsal sanat eserlerinin sergilendiğini söyleyen ArtAnkara Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, pandemi süresince ziyaretçi kaybeden fuarın, bu yıl rekor sayıda ziyaretçiyi ağırlamasını beklediklerini ifade etti.

HERGÜN FIRÇAYI ELİME ALIYORUM

Mine Koldaş Sanat Galerisi ile fuara katılan Güven Kıraç, resmi çok sevdiğini ve kendisinin de bir koleksiyoner olduğunu belirtti. 10 yıl önce Ankara’da ressam bir arkadaşının atölyesinde resim yapmaya başladığını ifade eden Kıraç, “O gün resim yapmaya başladım ve bugüne kadar bırakmadım. Hemen hergün fırçayı elime alıyorum. Bazen gece setten gece geç geliyorum, sabaha kadar resim yapıp tekrar sete gidiyorum. Resim yapmak benim için bambaşka anlamlar ifade ediyor. Kaçış rampam gibi, zıplayıp yukarı çıkıyorum”  diye konuştu. Fuara 6 farklı eserle katıldığını anlatan Kıraç, kadın sorunlarını tuvaline yansıttığını aktardı.

RUS SANATÇILARDAN BARIŞ ÇAĞRISI

Ankara’daki Rus Evi’nin katkılarıyla fuarda yerini alan Rus sanatçılar Erika Galimzianova ve Yulia Savinova, Ankara’da çok iyi karşılandıklarını belirtti. Rus sanatçılar, Türklerle sanat aracılığıyla tanışmanın çok önemli olduğunu dile getirdi. Rusya ve Ukrayna arasında süren savaşla ilgili olarak da konuşan Rus sanatçılar, barış çağrısı yaptı. “Sanat birleştiricidir, sanat ve bilimin iyileştirici gücü insanların yaşamını daha iyi hale getirebilir” diyen Gamizianova ve Savinova, bir an önce Ukrayna’daki savaşın sona ermesini diledi.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cemiyet ve Yaşam Haberleri (@mayattamagazin)’in paylaştığı bir gönderi