9. ULUSLARARASI RESORT TURİZM KONGRESİ BELEK’TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AKTOB 9. uluslararasi resort turizm kongresi-2019-mayattaAKTOB (Akdeniz Turizm Otelciler Birliği) tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi ‘ne Belek ev sahipliği yaptı.

“Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği” sloganıyla gerçekleşen 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi ‘nde konuşmacılar arasında; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, THY Genel Müdürü İlker Aycı, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve Rewe Grup CEO’su Sören Hartmann yer aldı.

Kongre AKTOB Başkanı Erkan Yağcı’nın konuşmasıyla başladı. Yağcı: “Türkiye, dünya turizminde 6. Sırada yer alıyor. Türkiye 2019 yılı için 51 milyon turist ağırlayacak, bunun 15 milyonunu Antalya ağırlayacak. 2016 kriziyle 10,5 milyon turist kaybeden ülkemiz son iki yılda eski büyüme dinamiğine geri döndü. 2023 hedefimiz 75 milyon turist, Antalya için ise 20 milyon turist. Bugüne kadar yürüttüğümüz turizm politikalarını artık değiştirmeliyiz, geleceğe yönelik öngörüleri tartışmalıyız. Türkiye bu yıl turist sayısında rekor kırsa da çok önemli 3 gelişmeyi konuşmak gerekiyor. Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansının kurulması, Thomas Cook’un iflası ve Konaklama vergisi.

AKTOB baskani erkan yagci-9. uluslararasi resort turizm kongresi-2019-mayatta

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı

Konaklama vergisi turistten alınmalı.

Başkan Yağcı: “Dünya ülkeleri turizm sektörünü geliştirmek için vergi yükünü de hafifletiyor. Biz de buna paralel uygulamalar yapmalıyız. Konaklama vergisi hemen hemen dünyanın tüm ülkelerinde ve turizm şehrinde uygulanmakta ve misafirden alınmaktadır. Biz de uygulama ve zamanlamayı bu şekilde yapmalıyız. Bizim turizm sektörümüz İspanya’da olduğu gibi olgunlaşma evresinde henüz değil. Krizlerde düşüş oranımız radikal derecede olmamalı. 75 milyon turist sayısına ulaşmalı ve bu sayıyı sabitlemeliyiz” ifadelerini kullanırken, nitelikli ekosistemler kurarak ülkemizi ucuza satmamamız gerektiğini ve daha çok harcama yapan turisti hedeflememiz gerektiğini sözlerine ekledi.

Kultur ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy-AKTOB 9. uluslararasi resort turizm kongresi-2019-mayatta

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Tanıtım çalışmaları artarak devam ediyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da kongrede bir sunum ile turizm yatırımlarını ve Türkiye’nin yurt dışında yaptığı tanıtımlardan bahsetti. Dünya genelinde, ağırlıklı olarak Almanya, İngiltere ve Rusya’da gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerinin 18 ülkeye yayıldığının ve yapılan tanıtım harcamalarının da artırıldığını söyleyen Bakan Ersoy: Ana pazarlar haricinde Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi yükselen pazarlara odaklanılacağını ve tanıtım yaptığımız ülkelerde, kanaat önderleri ve öne çıkan yazarlarla işbirliği yaparak Türk turizmi hakkında yazılar yazılmasını sağlanacağını belirtti.

Denizbank Genel Muduru Hakan Ates-AKTOB 9. uluslararasi resort turizm kongresi-2019-mayatta

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş

Türkiye’nin turizmdeki payı artacak

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi ‘nin konuşmacıları arasındaydı. Hakan Ateş konuşmasında ekonomik veriler üzerinde durdu. 2023’e kadar turizm sektörünün büyüyerek 2,3 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini, Türkiye’nin sektörden aldığı payın ise artacağını söyleyen Ateş, Türkiye’nin turizm geliri sıralamasında turist sayısı kadar iyi durumda olmadığının da altını çizdi. Denizbank’ın 3 milyar dolar kredi ile turizm sektöründe en çok kredi sağlayan banka olduğunu da ifade etti. Markalaşma ve insan kaynağının kalitesinin artırılmasının önemini anlatan Ateş, taşımacılık faaliyetlerinin de artırılması önerisini sundu.

thy genel muduru ilker ayci-AKTOB 9. uluslararasi resort turizm kongresi-2019-mayatta-1

THY Genel Müdürü İlker Aycı

Antalya uçuş merkezi olacak

THY Genel Müdürü İlker Aycı ise konuşmasında; İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’yi çok önemli bir uçuş noktası haline getirdiğini belirtirken, gelecekte Antalya’nın da bir uçuş merkezi haline getirilme düşüncesine sahip olduğunu açıkladı. Turizm sektöründe insan kaynakları kalitesinin artırılmasının önemini yüksek sesle vurgulayan Aycı, “2023 vizyonumuza emin adımlarla yürüyoruz. 500 uçaklık filo ve yılda 120 milyon yolcu hedefimiz için durmaksızın çalışıyoruz” dedi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8