9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

9 mayis avrupa günü 2023-Brigitte-Nikolaus Meyer Landrut, Mehmet Kemal Bozay - cermodern - ankara
9 Mayıs Avrupa Günü sebebiyle Ankara’da resepsiyon düzenlendi. AB Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Nikolaus Meyer- Landrut ev sahipliğindeki resepsiyon CerModern’de gerçekleştirildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay hükümeti temsilen resepsiyona katıldı. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkenin büyükelçileri ve diplomatlarının yanı sıra siyaset, iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri de repesiyonda yer aldı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun 9 Mayıs Avrupa Günü sebebiyle, düzenlenen resipsiyon renkli görüntülere sahne oldu. Avrupa Birliği ülkelerinin bayraklarıyla süslenen alanda konukları ev sahibi Büyükelçi Landrut karşıladı. Büyükelçi Landrut resepsiyonun başlangıcında bir konuşma yaptı. Landrut: “”Türkiye’de Avrupa Günü’nü kutlarken özellikle zor zamanlarda çok kilit önemli ve uzun süreli ortağımız ve bir aday ülke olan, NATO müttefiki olan Türkiye’yle birlikte durmanın önemini hatırlayalım” cümlelerini kullandı.

Dışişler Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ise: “Türk Devleti ve Türk milleti depremin hemen ardından başta AB olmak üzere tüm dünyadan gelen bu desteği asla unutmayacaktır” sözlerini kullandı.

9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle resepsiyon ve depremde arama kurtarma çalışmaları fotoğraflardan oluşan “Birlikte Güçlüyüz” dijital fotoğraf sergisi Ankara CerModern’de düzenlendi.

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş depremlerinin ardından “Dayanışma” temasıyla düzenlediği, TFMD’nin katkılarıyla hazırlanan “Birlikte Güçlüyüz” Dijital Fotoğraf Sergisi’nin açılışı CerModern’de gerçekleştirildi. Açılışa AB Türkiye Delagasyon Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer- Landrut, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ve TFMD Başkanı Rıza Özel’in yanı sıra çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve konuk katıldı.

Sergi açılışında da konuşmalar yapıldı.

LANDRUT: “İNSANLIĞIMIZI İFADE ETMENİN İYİ YOLU”

AB Günü Resepsiyonu öncesinde TFMD’nin katkılarıyla hazırlanan, Kahramanmaraş depremlerinde foto muhabirlerinin çektiği karelerin yer aldığı dijital fotoğraf sergisi açıldı. Sergi açılışı sırasında söz alan AB Türkiye Delegasyon Başkanı Meyer-Landrut, NATO müttefiki olan Türkiye ile birlikte durmanın önemini hatırlatarak, şunları söyledi: “İnsanların sanattan daha güzel bir şekilde bir araya getiren çok az şey vardır. İster müzik, ister fotoğraf, isterse resim olsun. Sanat her zaman kendimizi, kültürlerimizi ve ortak insanlığımızı ifade etmenin en iyi yoludur. İşte bu nedenle depremin açtığı yaraların sarılmasına da yardımcı olacağını umuyorum.”

BOZAY: “BİRLİKTE GÜÇLÜ OLDUĞUMUZU HİSSETTİM”

Serginin açılışında konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ise “6 Şubat günü Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği görevini bırakarak Ankara’ya dönmek üzereyken deprem olduğunu öğrenince hemen Avrupa Birliği’nin ilgili komiserini aradım ve öğrendim ki bizim de üyesi olduğumuz sivil koruma mekanizması hemen işleve geçmiş ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yardım ekipleri yola çıkmak üzere hazırlanmıştı. O zaman birlikte güçlü olduğumuzu hissettim” ifadelerini kullandı.

ÖZEL: “DAYANIŞMANIN GÜCÜNÜ ORTAYA KOYDU”

TFMD Başkanı Rıza Özel, Türkiye’de 9 Mayıs Avrupa Günü’nün Kahramanmaraş depremleri nedeniyle bu yıl buruk bir şekilde kutlandığına değinerek, “Bu büyük felakette, 50 binden fazla canımızı kaybettik. İnsanlar, evsiz, işsiz, aşsız kaldı. Milyonlar bu afetin göçmeni oldu. Deprem, 26 gazeteci meslektaşımızı da aramızdan aldı.  Dünya’nın öncesinde yaşamadığı bu büyük afet, dayanışmanın gücünü de ortaya koydu. Dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’nin her bir köşesinden binlerce gönüllünün yardıma koştuğu bu afette, foto muhabirleri ve gazeteciler, depremzedeler gibi zor şartlarda mücadele vererek görev yaptı. İşte bu zor anlarda gözlerini vizörden ayırmayan meslektaşlarımızın fotoğrafları, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun ‘Birlikte Güçlüyüz’ temasıyla çağdaş bir vizyonla dijital olarak hazırladığı bu sergi sayesinde yaşanan depremin acısını ve dayanışmanın ruhunu bu alana taşıdı”