3D YAZICI ZAXE 8 MİLYON TL’LİK YATIRIM ALDI

3d yazici Zaxe 8 milyon lira yatirim aldi-mayatta-20.10.2020
Türkiye’nin ilk yerli ve milli 3D yazıcısı Zaxe , bir grup yatırımcıdan 8 milyon TL yatırım aldı. Alınan bu yatırımla Ar-Ge çalışmalarını tamamlanan, bireysel kullanıcılara yönelik 3D yazıcı modellerinin Türkiye ve dünya pazarına sunulmasını hedefleniyor.

Baki Gezgen ve Aydonat Atasever tarafından 2015 yılında, yerli ve milli 3D yazıcı üretmek hayali ile kuruldu. İkili Zaxe markası ile ilk ürünleri X1’i 2016 yılında piyasaya çıkarmayı başardı. Zaxe, 2017 yılında Keiretsu Melek Yatırımcı grubundan aldığı destek ile üretim ve Ar-Ge çalışmalarına hız vererek Kobi ve sanayi kuruluşlarına uygun modellerini satışa sundu.

2019 yılında Genel Müdür Emre Akıncı’nın takıma katılması ile Türkiye pazarına ek olarak dünya pazarına açılmak için çalışmalara başladı.

3D yazıcılar Türkiye ekonomisi açısından kritik öneme sahip

Ülkelerin üretim ekonomisi için stratejik öneme sahip olan 3D yazıcı sektörünün ülkemizde ve dünyada çok hızlı büyüdüğünü ifade eden Akıncı: “Zaxe, geliştirdiği yerli ve milli 3Dyazıcılar ile Türkiye ekonomisine gerek yurt dışına bağımlılığının azaltılması gerekse stratejik açıdan ihtiyacımız olan tüm üretimin ülkemizde yapılmasına büyük bir fayda sağlayacaktır” dedi.

Yurtdışına ileri teknoloji ihraç eden bir şirket haline gelecek

Uzmanlaşmış mühendis kadrosunun ekip lideri olan kurucu Baki Gezgen “Bu yatırım Zaxe üretim süreçlerine ve AR-GE faaliyetlerine büyük hız kazandıracaktır. Geliştirmekte olduğumuz yeni 3Dyazıcılarımız ile teknoloji ihraç eden bir şirket olmak en büyük hedefimiz”

Global Yatırımcıların radarına girdi

Şirketin stratejik büyümesinden ve yatırım adımlarının planlanmasından sorumlu kurucu ortak Aydonat Atasever, Zaxe’nin çok kısa bir zamanda global yatırımcı ekosistemi içerisinde adının konuşulacağından emin olduğunu ifade etti. Atasever: “3D Teknolojiler ile ilgili yabancı fonlar hem şirketimizi hem de Ar-Ge kadromuzu yakından takip etmeye başladı. Zaxe markasının global pazarlarda ürünlerinin satılmaya başlaması ile şirketimizin değerlemesinin çok hızlı şekilde yukarı çıkacağını düşünüyoruz” dedi.

Yatırımcılarımız çok tecrübeli

Zaxe kurucuları, bu yatırım turuna dahil olan ve çok sayıda projeye yatırım yapan Yemek Sepeti kurucusu Nevzat Aydın, yıllarca telekomünikasyon ve teknoloji alanlarında tecrübesi olan Muzaffer Akpınar ve Türkiye’nin mobil iletişim ürünleri satış ve satış sonrası servis hizmet sektöründe lideri olan KVK’nın inanılmaz destekleri olacağını düşünüyorlar