34. ULUSLARARASı ANKARA MÜZiK FESTiVALi BAŞLADI

34. Uluslararası Ankara Müzik Festivali ’nin açılışı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nun konseriyle yapıldı. Açılış konser MEB Şura Salonu’nda gerçekleşti.

Sevda-Cenap And Müzik Vakfınca düzenlenen 34. Uluslararası Ankara Müzik Festivali ’nin açılışında; 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Eşi Semra Sezer, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ile İnönü’nün torunu CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan ve ABD Ankara Büyükelçisi John R. Bass ile çok sayıda büyükelçi ve sanatsever, izleyici olarak yer aldı.

MEHMET BAŞMAN ANISINA DÜZENLENECEK

Sevda Cenap And Müzik Vakfı Başkanı Ali Başman açılışta konuştu. Başman, 33 yıldır Ankara’nın vazgeçilmezi olduğunu belirttiği Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin, vakfın kurucularından Cenap And anısına düzenledikleri senfoni orkestrası konseriyle açıldığını belirtti. Başman ayrıca, festivalin bu yıldan itibaren, geçtiğimiz yıl vefat eden Vakıf Eski Başkanı Mehmet Başman anısına düzenleneceğini de ifade etti. Festivalde, genç sanatçıların uluslararası üne sahip isimlerle birlikte yer almasına da dikkat edileceğinin altı çizildi.

ADNAN SAYGUN’UN AYİN RAKSI SESLENDİRİLDİ

34. Uluslararası Ankara Müzik Festivali ‘nin açılış konserinin ilk bölümünde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, ünlü besteci Ahmet Adnan Saygun’un 110’uncu doğum yıl dönümü anısına Saygun’un “Ayin Raksı”nı seslendirdi. İkinci bölümde orkestraya Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu eşlik etti. Orkestra ve koro L. Bacalov’un Misa Tango isimli eserini sundu.

34 uluslararasi ankara muzik festivali-Nazanbasman-Ali Basman, SemraSezer-Ahmet Necdet Sezer-mayatta

Nazan-Ali Başman, Semra-Ahmet Necdet Sezer