23 NiSAN COŞKUSU FESTİVAL İLE TAÇLANIYOR

23 nisan ulusal egemenlik ve cocuk bayrami-devlet tiyatrolari cocuk festivali23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ’nı bu sezon 12’ncisini düzenleyeceği “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” ile kutlayacak.

25-30 Nisan tarihleri arasında Ankara’da kutlanacak olan festival ile tiyatro sanatına katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak, kültürlerarası değişim ve gelişime hizmet etmek amaçlanıyor.

Festival, 25 Nisan Pazartesi günü saat 11.00’de konuk tiyatro grupları, Devlet Tiyatroları sanatçıları, yöneticileri, basın mensupları ve farklı okullardan gelen yüzlerce minik sanatseverin Anıtkabir’i ziyareti ve saygı duruşu ile başlayacak.

Anıtkabir ziyaretinin ardından festival, açılışın gerçekleştirileceği Devlet Tiyatroları Macunköy Tesisleri’nde birbirinden farklı etkinliklerle devam edecek.

Binlerce Küçük Hanım ve Küçük Bey’in izleyeceği festivalde; İtalya, İspanya, Hırvatistan ve İran’dan 5 yabancı grup ve Türkiye’den 12 yerli grup, 9 farklı sahnede 87 temsil verecek.

Devlet Tiyatrolarından on bir oyunun sahneleneceği festivalde beşi yabancı, biri şehir tiyatrosu ve biri özel tiyatro olmak üzere toplam 18 farklı oyun minik tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

Festivalde ayrıca; kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu, opera ve bale, müzikal gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Görme Engelli Çocuklara ‘Okuma Tiyatrosu’

Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festival’i ile binlerce çocuğa ulaşmayı hedefleyen Devlet Tiyatroları sosyal sorumluluk alanında önemli adımlar atıyor.

Devlet Tiyatroları görme engelli çocuklara yönelik ‘Okuma Tiyatrosu’ projesi ile ‘Yürüyen Taşlar’ adlı oyunu festival kapsamında sahneleyecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarının canlı olarak seslendireceği oyunda zaman zaman yağmur ve rüzgar efektleri de dahil edilerek okuma zenginleştirilecek.