TÜRKiYE REHBER KÖPEKLER DERNEĞi YARARINA DAVET

turkiye rehber kopekler dernegi-ingiliz elciligi-Türkiye Rehber Köpekler Derneği ’nin kuruluşu ve tanıtımı amacıyla İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Rezidansı’nda bir davet düzenlendi. İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ve eşi Maggie Moore’nin ev sahipliğindeki davete büyükelçiler, diplomatlar ve Türkiye’deki görme engellileri temsil eden davetliler katıldı. Etkinlikte, Türkiye Rehber Köpekler Derneği yararına bağış toplantı. Kendisi de görme engelli olan Maggie Moore’nin, hayatındaki anlamını tek kelimeyle “özgürlük” olarak tanımladığı rehber köpeği Star ve dernek tarafından eğitilecek 7 rehber köpek de davette konuklarla birlikte yer aldı.

İngiliz Büyükelçi Richard Moore’nin eşi Maggie Moore’nin öncülüğünde, Avukat Nurdeniz Tuncer tarafından 2014 yılında kurulan Türkiye Rehber Köpekler Derneği , görme engellilerin hayatında büyük bir fark yaratmayı amaçlıyor. Dernek, görme engelli bireylerin toplum içerisinde kendilerine olan güvenlerini arttırarak daha özgür hareket etmelerine yardımcı olmak için de çalışmalar yapıyor.

Avrupa Rehber Köpekler Federasyonu üyesi olan dernek, Türkiye’deki görme engelliler için rehber köpeklerin eğitilmesi görevini yürütüyor. Türkiye Rehber Köpekler Derneği bu amaçla, Türkiye’den 7 adet köpeği eğitilmek üzere İngiltere’ye gönderecek. Eğitildikten sonra Türkiye’ye geri getirilecek olan rehber köpekler, görme engellilere dağıtılacak.

Bir buçuk yıllık eğitimin ardından 2-4 hafta görme engelliler ile eğitimine devam edecek olan köpekler, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak verilecek.

Öte yandan Dernek, rehber köpeklerin her türlü mekâna, sahipleri ile kabul edilebilmeleri ve erişilebilirliğin sağlanması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasına destek verme konusunda da çalışmalarını sürdürüyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7